25. septembra 2010

Variace z lepeného filcu

Postup práce: jednotlivé motívy si nejdříve nakreslíme ve skutečné velikosti a vystřihneme je z papíru. Potom šablony obkreslíme na plsť a vystřihneme. Bílou podkladovou plsť vystřihneme na potřebnou velikost. Na plsť si rozložíme jednotlivé motivky a přišpendlíme je. Potom jednotlivé motivky natřeme lepidlem (použijeme jemný štětec nebo dřívko omotané na konci kouskem vaty) a hned přilepíme. Motivek vyhladíme prsty do správného tvaru a zatížíme studenou žehličkou, kterou necháme chvíli na plsti ležet. Když jsou všechny motivky na plsti dobře přilepené a zaschlé, obrázek přes vlhké plátno vyžehlíme na měkké podložce. Potom jej napneme do připraveného dřevěného rámu. Obrázky motýla a květu jsou velké 35 x 70 cm. 

24. septembra 2010

Pes

Výška 44 cm.
Materiál: zbytky plyše, plsti, knoflíky a vatu nebo odstřižky na vycpání. 
Střih: je zakreslený do sítě, jejíž čtvereček je ve skutečné velikosti 2 x 2 cm. 
1 - hlava 2 x,
2 - čupřina 2 x,
3 - ucho 2 x,
4 - přední díl čenicha 1 x, 
5 - boční díl čenicha 1 x,
6 - vousy 2 x,
7 - oko 2 x,
8 - podložka pod oko 2 x,
9 - tělo 2 x,
10 - noha 4 x,
11 - přední tlapka 4 x,
12 - zadní tlapka 4 x,
13 - ocas 1 x,
Postup práce: nejdříve zhotovíme střih ve skutečné velikosti. šablonky přistřihneme. Pozor, abychom nepoškodili vlas plyše! Při sešívání obnitkovým stehem nepřidáváme na švy. Při vycpání je důležité zachovat charakteristický tvar představovaného zvířátka. Psa šijeme dvoubarevného. Uši, vousy, tlapky a ocas budou z odlišné barvy. 
Hlava: se skládá z osmi částí. Nejdříve sešijeme oba její základní díly (1). V místě krku necháme otvor na obrácení a vycpání. Vycpanou čupřinu (díl mezi ušima č. 2) sešitou ze dvou částí umístíme na temeno hlavy. Uši (3) začistíme a přišijeme po stranách hlavy. K přednímu dílu čenichu (4) přišijeme podle šípky na nákresu boční díl (5) a vycpeme jej. Potom čenich přišijeme k hlavě a ozdobíme začistěnými vousy. Hlavu dokončíme tak, že přišijeme oči (7) podložené bílou plstí (8) a nos. 
Tělo: sešijeme ze dvou dílů (9). V místě krku necháme otvor na obrácení a vycpání. Nohy jsou sešity podle stejného střihu. Vystřižený díl (10) přeložíme po šířce na polovinu a od špičky sešijeme. Po vycpání přišijeme na nohy tlapky. jsou sešity ze dvou dílů a míně vycpány. Ocas (13) přeložíme na polovinu, vycpeme a přišijeme. K trupu přišijeme nohy a nakonec hlavu.   

Telátko

Výška 36 cm. 
Materiál: zbytky plyše, korálky, knoflíky na oči a nozdry, kousek koženky, vata nebo odstřižky na vycpání. 
Střih: je zakreslený do sítě, jejíž jedno políčko je 2 x 2 cm.
1 - hlava 2x
2 - čenich a čupřina (díl mezi ušima) 4 x, 
3 - ucho 4 x, 
4 - jazyk 1 x,
5 - oko 2 x,
6 - podložka pod oko 2 x,
7 - řasy 2 x, 
8 - telo 2 x,
9 - nohy 4 x,
10 - přední tlapka 4 x,
11 - zadní tlapka 4 x, 
12 - ocas 1 x,
13 - chvost 1 x,
Pracovní postup: nejdříve si připravíme střih ve skutečné velikosti. Šablonky obkreslíme nebo přišpendlíme k látce z rubové strany. při střihání dáváme pozor, abychom nepřestřihli vlas. Při ručním sešívání obnitkovým stehem nemusíme přidávat na švy. Vycpáváme tak, abychom zachovali charakteristický tvar představovaného zvířátka.
Hlava: má 7 dílů. Nejprv sešijeme základní části (1). V místě krku necháme otvor na obrácení a vycpání, který pak po lícové straně neznatelně zašijeme. K vycpané hlavě přišijeme vycpaný čenich (2) a čupřinu (2). Pozor! mají stejný střih. Uši jsou dvojité (3) a nevycpáváme je. Hlavu dokončíme tak, že přišijeme oči (5) podložené plstí (6) a řasami (7). Nakonec přišijeme nozdry a jazyk (4).
Tělo: je ušité ze dvou dílů (8). V místě krku necháme otvor na obrácení a vycpání. Všechny nohy jsou ušité podle jednoho střihu (9). Vystřižený díl přeložíme po šířce na polovinu a od špičky sešijeme. Po vycpání přišijeme na přední nohy tlapky (10) sešité ze dvou dílů a mírně vycpané. Stejným způsobem zhotovíme zadní tlapky a přišijeme je k nohám. Ke trupu přišijeme končetiny. Díl na ocas (12) přeložíme na polovinu, sešijeme, vyztužíme drátem a ukončíme kuličkou zhotovenou z kolečka plyše. Nakonec sešijeme hlavu s tělem.

23. septembra 2010

Pozdravy ze slámy

Slámu na obrázky vybíráme nepolámanou, kvalitní. Odstraníme z ní kolínka a necháme ji namočenou přes noc ve vodě. Potom ji po délce rozřízneme žiletkou a rozžehlíme teplou žehličkou. Několik kousků přežehlíme teplejší žehličkou, aby dostaly tmavší odstín. Potom si slámu rozdělíme podle délky a barvy, poškozené okraje odřízneme. Na průklepový kancelářský papír lepíme slámky těsně vedle sebe, takže dostaneme plochy světlejší i tmavší zvlášť. Z druhé strany na papír nakreslíme jednotlivé díly obrázku podle směru udaného na šabloně. Vykreslené díly vystřihneme ostrými špičatými nůžkami (chirurgické, případně manikúrové nůžky). Tenké rovné pásky řežeme z rozžehlené nenalepené slámy žiletkou. Při vystřihování se musíme držet vykreslených kontur, aby díly při lepení do sebe zapadaly. Vystřižené díly nejdříve překontrolujeme přiložením na obrázek (šablonu), tvary znovu zkontrolujeme a můžeme začít nalepovat motivy na kladívkový papír. Lepidlo nanášíme vždy jen na ten kousek, kde budeme právě lepit. 
Vysvětlení ke kresbám:
Vodorovné nebo příčné čáry v ploše naznačují směr vláken slámy. 
b - bíla (světlá) sláma
p - pálená (tmavohnědá) sláma 

Ve znamení Vánoc

Zelené větvičky zdobí zrcadlo v hale. Je na nich naaranžováno několik kousků perníčků - a svátky pokoje mohou přivítat první návštěvníky. Pár větviček chvojí připevněných na kruhu z pevnějšího drátu tvoří dekorací perníkovému srdci, které je ozdobené bílými bonbóny a několika čarami bílkové polevy. Zavěšené na úzké stužce působí na stěně teple a dekorativně. I svícen může tvořit vánoční zátiší v bytě. Je vydekorován vánočním řetězem, na který jsme zavěsili několik malých foukaných ozdob. Malé vánoční koule položené v miskách dotvářejí celkovou atmosféru. Ani stolní lampa se nevyhne vánoční výzdobě. Seshora je stupňovitě několikrát přeložený vánoční řetěz se dvěma hvězdicemi. Řetěz je obtočený i kolem stojanu a vyzdobený sadou barevných vánočních koulí.
   

Zelený vánoční ubrus

Je zdobený středem obdélníkem krokvičky. Okraj je zakončený jemnou ažurkou šitou nitkou z podkladové látky a vyšitý pásem jednoduchých bílých hvězdiček. Svíčka je aranžována ve vázičce v tvaru kalicha, prostor okolo ní je dobře utěsněný krátkými větvičkami jehličí a doplněný barevnými slaměnkami.
   

Hroch Bíb i Koník Ferdík

Hroch Bib
Spotřeba: béžový úplet - rubový žerzej, nepatrný zbytek červené plsti na jazýček a bílé plsti s černými vypouklými knoflíčky na očka hrocha.
Popis páce: Na naši střihové příloze, jejíž díly opět zvětšíme do požadované velikosti je pod písmenkem A zřetelné vypracování hrocha Biba. U něho bude nejdůležitější tvar tlamy, která by měla výt vymodelovaná podle obrázku. Střihové díly jsou jen orientační spotřebou materiálu. Jinak totiž šijeme celou loutku jako ostatní maňásky i s válečkem, který nám dovoluje vsunout do hlavy zvířátka či kterékoliv jinak tvarované hračky náš ukazováček. Tlapky hrocha šijeme tentokrát samostatně a na tělíčko je již vyplněné přišíváme z lícové strany. Hlavu tvarujeme ze dvou dílů, předního a zadního. Do švu na vrcholku hlavy všijeme tupá ouška, která připravíme tak, že každé ucho ušijeme na obrátku, nevyplňujeme je však, ale vsuneme do švu co nejblíže k sobě, aby vypadala měkce a živě. Pak hlavu Biba doplníme, přišijeme mu pokud možno dosti vysoko očka z knoflíčků, sešijeme z líce a do švu vsadíme maličký červený jazýček. Pěkný tvar hlavy dosáhneme i tím, že na vrchní a spodní tlamu vyšijeme krátkými skrytými steh vodorovný ovál a jazýček všijeme do její horní části. Zúžení hlavy ve "spáncích" dosáhneme jedině prošitím a citlivým stažením těchto několika stehů  tak, abychom hlavu Biba v této části vytvarovali. Pak už přišijeme hlavu k tělíčku, k němuž našijeme z úpletové ruličky krátký ostrý ocásek.
Koník Ferdík:
Spotřeba: hnědý rubový úplet, asi 20 g tmavě hnědé pletací příze, místo očí 2 bílé miskovité knoflíky a 2 černé s krčkem, za nějž je přišijeme. 
Postup práce: Ferdík je rovněž maňásek a podle toho jej šijeme: s plstěným nebo s dyftýnovým válečkem, který navlékáme na svůj ukazováček. jinak sešijeme koníka stejně jako hocha a ostatní loutky: podle zvětšeného střihu vystřihneme 4 stejné kousky tělíčka, na rubové straně je sešijeme vždy 2 a 2 a po obrácení na líc naplocho jemně vyplníme. Pak začistíme spodní okraj maňáska a horní jen lehce přitáhneme, abychom do otvoru mohli všít krk Ferdíka. I ten bude ze dvou dílů takže v podstatě čtyřnásobný, aby unesl plně vyplněnou hlavu koníka, i když ji zpevní plstěný váleček. Ze dvou dílů (nebo jednoho většího) ušijeme přední nohy koníka, vyplníme je a z líce přišijeme na tělo pod všitý krk. Nakonec se pustíme do tvarování hlavy, která dává Ferdíkovi jeho vlastní výraz. Připravíme si ouška a nevyplněná, nebo jen velmi nepatrně, přišijeme do první třetiny hlavy. Poblíž našijeme oči s vyšitým obočím a na samý hrot hlavy koníka všijeme jeho tlamičku. Hlavu pak našijeme na krk koníka s tím, že ji nezapomeneme opatřit plstěným nebo dyftýnovým válečkem pro nás ukazováček. Nakonec ozdobíme hlavu čupřinou na čele Ferdíka, smyčkami vedoucími až pod přední nohy Ferdíka a ocáskem. Smyčky tvoříme přes 2 cm široký kartón, který ovíjíme 60 x , a postupně na hlavu a hřbet Ferdíka našíváme. Ocásek spotřebuje 30 třásní dlouhých 8 cm.          

21. septembra 2010

Dvoubarevná obdélníková pokrývka, složená z háčkovaných šestiúhelníků

Rozměry: 125 x 145 cm, velikost jednoho šestiúhelníku: průměr 20 cm - měřeno v nejširším místě. 
Materiál: 500 g červeného q 450 g bílého silného umělého vlákna, háček č. 3 1/2 - 4. 
Postup práce: Uháčkujeme 30 červených motivů podle předlohy A a 30 červenobílých motivů podle předlohy B v šíři 9 kol. Okraje pokrývky můžeme doplnit (vyrovnat) polovičními motivy. U motivů A + B střídáme barvy takto: motív A 1., 2., 3., 5., 5. a 7 kolo = červené, 6, 8. a 9. kolo = bílé, motiv B - 1., 3., 6., 8. a 9. kolo = červené, 7. kolo = bílé. Jednotlivé šestiúhelníky spojíme podle nákresu, sešíváme nebo sháčkujeme pevnými oky. Celý okraj pokrývky obháčkujeme krátkými sloupky.
  

Obdélníková Vánoční přikrývka

Je zdobená na okrajích jemným páskem modro - červeno - černé výšivky. Všimněte si jednoduše, ale vkusně naaranžovaných svíček, které jsou malými větvičkami ze smrčku upevněné v koňakových pohárech.


Šála nebo turban

Z delší šály upravíme teplý turban. 
Spotřeba: 200 g silnější vlny., jehlice č. 4 1/2.
Nahodíme 28 ok, pleteme patentem (střídáme 2 oka hladce a 2 oka obrace) s krajovými oky u stran rovně do délky 115 dm uzavřeme. Ze tří vláken vlny v délce 20 cm zasmykujeme do užší stran po 14 třásních. Chceme-li šálu použít jako turban, otočíme ji dvakrát kolem hlavy, případně kolem podložky na paruku, konce upravíme na pravé straně, spojíme sponou nebo klipsy. Spojení šály kolem hlavy neznatelně sestehujeme.

Slavnostně prostřený Vánoční stůl

Okraj ubrusu zdobí jemný pás vánoční výšivky.