6. novembra 2010

Opice

Opice - Poduška:
Nejdříve si podle nákresu zhotovíme střih. Míry jsou v centimetrech. Plyš střiháme z rubové strany, abychom nepřestřihli vlas. Jednotlivé díly jsou sešívané hustým obnitkovým stehem po rubu bez přidání na švy. Když šijeme zadním stehem nebo na stroji, musíme na švy přidat. Jako výplň použijeme vatu nebo nadrobno nastříhané staré punčochy.
Polštárek:
Materiál: plyš., plst., knoflíky na oči., látka na polštár., 
Velikost: 45 cm
Střih je zakreslen do sítě 4 cm2
1 - hlava 1 x.,
2 - obličej 1 x.,
3 - ucho 4 x., 
4 - spodní díl čenichu 1 x.,
5 - vrchní díl čenichu 1x.,
6 - nos 1 x.,
7 - pusa 1 x.,
8 - oko 2 x., 
9 - podložka 2 x.,
10 - víčko 2x.,
Základ hlavy tvoří začištěný kruh plyše s otvorem pro obličejovou část z plsti, kterou do něho všijeme. Uši z plsti sešijeme vždy ze dvou dílů, necháme otvor na otočení a vycpání. Mírně vycpané uši přišijeme k hlavě. Na spodním i vrchním dílu čenichu sešijeme výřezy a pak oba díly sešijeme ve směru šipky k sobě. Čenich otočíme na líc, vycpeme a přišijeme k obličeji. Doplníme ho přišitím nosu a pusy. Oči jsou černé knoflíky podložené podložkou z plsti. Nakonec přišijeme k oku víčko. Hotovou hlavu přišijeme k polštáři.
Opice - hračka:
Materiál je stejný jako na polštáři, navíc budeme potřebovat jen kousek leskima. Střih je zakreslen do sítě 4 cm2.
1 - tělo zadní díl 1 x.,
2 - tělo přední díl 1x.,
3 - břicho 1 x.,
4 - zadní noha 2 x., 
5 - přední noha 2 x., 
6 - tlapka 8 x.,
7 - hlava zadní díl 1 x., 
8 - hlava přední díl 1 x.,
9 - obličej 1 x.,
10 - ucho 4 x.,
11 - spodní díl čenichu 1 x., 
12 - vrchní díl čenichu 1 x.,
13 - nos 1 x., 
14 - pusa 1 x.,
15 - oko 2 x.,
16 - oko podložka 2 x.,
17 - oko víko 2 x., 
18 - vousy 2 x.,
Nejdříve sešijeme tělo. Do předního dílu všijeme břicho v odlišné barvě a pak oba díly sešijeme dohromady. V místě krku necháme otvor na obrácení a vycpání, který pak na líci zašijeme. Přední a zadní nohu střídáme 2 x (druhý díl vždy v opačném směru než první - zrcadlový obraz). U dílu zadní nohy sešijeme výřez. Potom tento díl přeložíme na polovinu a sešijeme Otvor na otočení a vycpání necháme v místě přišití tlapky. Zadní nohy vycpeme mírně, aby byly pohyblivé. V místě, kde je na střihu vytečkovaná čára, prošijeme nohu, aby se dala ohýbat. U šití přední nohy postupujeme stejně. Také ona je málo vycpaná a prošitá. Na konce nohou přišijeme tlapky. Zhotovíme je z plsti, otočíme na líc, prošijeme prsty (vytečkovaní na střihu), vycpeme a po líci neznatelně zašijeme. Tělo dokončíme sešitím jednotlivých částí. Potom šijeme hlavu. Nejdříve všijeme do předního dílu obličej z plsti, pak sešijeme všechny zářezy na obou dílech hlavy a nakonec obě tyto části k sobě. v místě krku necháme otvor na obrácení a vycpání, který pak po líci sešijeme. Uši sešité ze dvou dílů obrátíme na líc, vycpeme a umístíme na hlavě. Na spodní i vrchním dílu čenichu sešijeme výřezy a pak oba díly ve směru šípky k sobě. Čenich otočíme na líc, vycpeme a přišijeme k obličeji. Doplníme ho přišitím nosu a pusy. Oči jsou černé knoflíky podložen podložkou z plsti. Nad oko přišijeme ještě víčko z plsti a po stranách obličeje vousy z leskima. Nakonec přišijeme hotovou hlavu k tělu.     
  

Ubrous

Holubičky

Materiál: 3 čtvrtky kladívkového papíru A4., anilínové nebo akvarelové barvy., tuš., silonová nit., 4 rákosové proutky nebo špejle., nůžky., nůž.,
Podle střihu si připravíme šablonu pro tělíčko a křídla ptáčka. Podle ní si obkreslíme 5 holubiček a vystřihneme je. Všechny díly barevně upravíme podle vlastní fantazie. Potom si připravíme špejle. Na obou koncích, asi 5 mm od okraje, uděláme nožem malý zářez, aby se silonová nit, kterou tam později uvážeme nemohla posunovat. Holubičky navazujeme na silon za zářez uprostřed křídla. Věšíme je postupně. Začneme od spodního závěsu. Na každou stranu špejle uvážeme jednu holubičku. První na nit dlouhou 30 cm, druhou na nit dlouhou 20 cm. Na hraně nože špejli vyvážíme a na tom místě, kde jsou obě holubičky v rovnováze, uděláme zářez. Nyní vezme druhou špejli. Na jeden její konec zavěsíme třetí holubičku a na druhý přivážeme v místě zářezu předchozí špejli s první a druhou holubičkou. Tímto způsobem pokračujeme, až máme zavěšené všechny holubičky. Nitě by měli mít různé délky, aby holubičky nevisely ve stejné výšce.
   

Papírové domečky

Materiál: kladívkový papír formátu A4., lepidlo., nůžky., tuš., pero., starší barevné časopisy., 
Nejprve si nakreslíme tvary domečků a tuší nakreslíme. Střechu, domovní dveře a průčelí vystřihneme z barevných časopisů a nalepíme. Potom domeček vystřihneme. Na vyznačených hranách domeček přeložíme a slepíme. Takto si můžeme podle vlastní fantasie vytvořit vesnice, městské ulice i dokonce vánoční město.


5. novembra 2010

Vánoční ozdoby z moduritu a obrázky

Na modelované nebo vykrajované figurky je modurit výborným materiálem, neboť se dá snadno zpracovat.
Z moduritové cihly odřízneme menší množství a mísíme v ruce, dokud není materiál měkký, tvárný a poddajný. Hladké prkénko navlhčíme vodou a a modurit vlhkým dřevěným válečkem nebo skleněnou lahví rozválíme asi na půl centimetru silný plát. Při válení hmotu stále vlhčíme, aby se nelepila. Vánoční ozdoby můžeme vykrajovat buď volnou rukou, nebo si tvary předkreslíme silnou jehlou. Těm méně zručným radíme, aby si figurky předkreslili nejprve na papír (čtvrtku), tvary vystřihli a podle těchto šablon potom vykrajovali modurit. Ozdoby můžeme vykrajovat i formičkami na těsto. Před vykrajováním ponoříme do vody, aby se ozdoby daly snadno vyklopit. Modurit zvýšenou teplotou tvrdne. Proto ho musíme vařit nebo péci. Vařený zůstává bílý, pečený dostane barvu perníku. Figurky klademe při vaření na dno nádob vedle sebe, nikdy ne na sebe, aby se neslepily. Vaříme asi 10 minut. Bílé figurky můžeme ozdobit barevnými korálky, které zatlačíme do měkkého moduritu před vařením. Uvaření ozdoby můžeme zdobit na povrchu akvarelovými barvami, nebo je pomalujeme tónovacími barvami, které se používají do latexových nátěrů. Můžeme je též nastříkat zlatým nebo stříbrným sprejem. Jestliže jsme volili figurky pečené, upečeme je v mírné troubě (asi 20 minut). Často je kontrolujeme. Upečené buď pomalujeme taktéž barvami, nebo ozdobíme malými bílými uvařenými tvary, které přilepíme lepidlem. Před vařeným nebo pečením figurek nezapomeňme vykrojit malou dírku, kterou provlečeme stužku na zavěšení. Při tvorbě obrázku je postup stejný.     
     

Pouzdro na zavěšení obrázků z koření

Postupujeme podle kresby. Na jeho zhotovení můžeme použít krabici od bot. Nejprve si na bílý kartón narýsujeme potřebný tvar. Potom ho vystřihneme, hrany z lícové strany zlehka nařízneme žiletkou nebo ostrým nožem a pomocí pravítka ohneme do potřebného tvaru. Do hotového pouzdra vložíme sklo. Do všech čtyř rohů přilepíme na sklo trojúhelníky z lepenkového papíru: klademe je na sebe do výšky pouzdra. Tyto trojúhelníky jednak drží sklo, jednak chrání obrázek, aby neležel přímo na skle.

Pouzdro na zavěšení obrázků broučku

Postupujeme podle kresby. Na bílý kartón narýsujeme potřebný tvar. Abychom dosáhli síly kartónu 5 mm, nalepíme několik vrstev na sebe. Takto připravený kartón položíme na látku (v našem případě oranžovou), rohy výrazně přelepíme vystřiženým obdélníčkem látky, který po délce přeložíme a nastřihneme tak, aby 5 mm střed zůstal vcelku. Látku vystřihneme podle kresby. Nezapomeňte na šikmé nastřihnutí u vnitřního otvoru a na vnější rozdíl. Na látku uděláme pomocí pravítka rýhy, aby hrany byly ostré, a přilepíme ji. Lep nanášíme len při okrajích. Na posledním obrázku je narýsovaný pohled na zadní strnu po začištění tenčím kartónem, na kterém je už z rubové strany nalepená stužka na zavěšení. Látka z lícové strany není lepená. Lepíme ji pouze z rubové strany.   

4. novembra 2010

Práce s přírodními materiály kvety

Jako podklad na obrázky byl použit oranžový textil napnutý na kartónovém čtverci. Textil je na rubové straně kartónu přilepený. Barevný podklad může být volen podle ladění dětského pokoje. Oranžová barva se ovšem hodí téměř do každého interiéru.
1., mouka., tmavá fazole., půlený hrách., hřebíček., Nejprve vystřihneme z papíru lístky kvítku. Přiložíme na podklad, natřeme lepidlem, posypeme moukou a přitlačíme. Formičkou a zbytek mouky odstraníme. Potom nalepíme do středu půlený hrách, hřebíčky a tmavé fazole.
2., čočka., žlutá fazole a fenikl., postupujeme podle obr. č.4.,
3., bobkový list, hnědé a bílé fazole., postupujeme jako u obr. č. 4.,
4., sušená tykvová jadérka., čočka a celý pepř. Tyto materiály lepíme tak, že vystřihneme papírové kolečko v potřebné velikosti, tužkou na něm označíme body, kde budeme motivky lepit, aby byl motivek pravidelně rozděle. Předkreslování na látku nedoporučujeme, protože na ní zůstávají stopy a práce není čistá.      

Práce s přírodními materiály

Obrázky broučků:
1., Na bílý kartón lepíme tělíčko z borůvkových lístečků, nožičky z jehličí a hlavičku ze semínek.
2., Tělíčko motýlka je z borůvkových lístků, křidélka z akátových pouzder, obrácených vnitřkem navrch, a z poloviček zetletých březových lístků.


Závěsy do dětského pokoje

Závěs z plsti: Závěs je určen do dětského pokoje a je ušitý ze dvou odstínů plsti modré barvy. Podklad je tmavomodrý, kapsičky jsou středně modré. Velikost volíme podle vlastního uvážení. Horní kapsičky jsou největší, střední menší a spodní nejmenší. Pruh kapsiček je střižen z jednoho kusu plsti. Motivky jsou na plst přilepené.  Po nalepení motívku zatížíme, aby dobře chytl. Pruh je přišitý na stroji k podkladové látce.    
Závěs z igelitu: Závěs představující vláček, je ušitý z igelitu, aby se dal dobře udržovat čistý. nejprv si připravíme kapsičky, které tvoří vagóny vláčku a lokomotivu. Vrchní část kapsičky je ze širšího obdélníku, aby se dovnitř daly pohodlně vkládat hračky. Lokomotiva vláčku má otvory dva: komín a kapsu. Vagóny jsou: červený a tmaví modrý, lokomotiva je bledě modrá. Podklad je ze šedého nebo bílého igelitu. Na obou stranách je tunel kterým provlečeme tyčku.   

Chňapky

Nepostradatelným pomocníkem v kuchyni je chňapka, která chrání naše ruce před popálením. Pestrá s veselým motivem může též posloužit jako pěkný doplněk kuchyňského interiéru. 
Velikost: 20 x 20 cm.
Materiál: plst nebo jiná silnější látka, pestré odstřižky plátna s drobným vzorkem.
Nejdříve si zhotovíme podle připojeného nákresu střih. Síť, do které je motiv zakreslen, má ve skutečné velikosti 2 cm². Jestliže použijeme chňapku pouze k dekoračnímu účelu, vystřihneme jenom jeden základní čtvercový díl. V případě, že je budeme používat jako chrániče rukou střiháme ještě jeden čtverec se zkoseným rohem. Tím po sešití vznikne otvor pro ruku. Potom vystřihujeme šikmý asi 3 cm široký pruh na olemování chňapky a na poutko. Ze stejné látky je i kuchařská čepice. Ostatní části obličeje jsou z plsti. Na základní čtverec přientujeme nebo přišijeme obnitkovým stehem obličej kuchaře. Potom sestehujeme oba základní díly a přišijeme po líci šikmý pruh, pod který připevníme závěsné poutko. Nakonec začistíme šikmý pruh po rubové straně.    

3. novembra 2010

Obrázky z plsti

Plst je zajímavý a laciný materiál vhodný na výzdobu dětských pokojů nebo jako dekorace do výplně dveří tzv. slepých prostorů. Její předností je i to, že se netřepí. Proto ji můžeme zpracovat lepením. Motivy si nejprve nakreslíme v potřebné velikosti na papír. Z papíru je přeneseme na plst, obkreslíme a vystřihneme. V našem případě byl jako podklad použit hnědý dyftýn, protože svou měkkou strukturou je na tento účel velmi vhodný. Dyftýn přistřihneme na potřebnou velikost. Potom si naň položíme vystřižené motivy. Připravíme si špejli, kterou omotáme na konci kouskem vaty, a lepidlo. Vystřižené motivy natřeme lepidlem a hned přilepíme. Motivek urovnáme do tvaru a na chvíli zatížíme studenou žehličkou. Když jsou všechny motivy dobře zaschlé, obrázek přežehlíme přes mokrý hadřík a napneme do jednoduchého dřevěného rámu.


2. novembra 2010

Kohoutek

Nejprve si připravíme sklo, do kterého si dáme navrtat dírky na zavěšení. Potom podle obrázku tvarujeme kohoutka. Listy lepíme jeden na druhý. Tvar nožiček z listu vystřihujeme. Nakonec sklo okolo kohoutka dobře zakryjeme a listy nastříkáme bezbarvým lakem.
  

Závěs z listí

Nejprve si připravíme desku, kterou necháme neopracovanou. Do ní navrtáme otvor na zavěšení. Potom drobnými hřebíčky a dobrým lepidlem připevňujeme krásně zbarvené podzimní listí. Listy klademe tak, aby jeden kryl připevnění druhého. Teprve potom ozdobíme desku materiály, jako jsou jeřabinky, šípky,semeníky suchých rostlin, makovičkou, suchou trávou, bodláky. Některé květy můžeme přilepit,jiné musíme přitlouci hřebíčky. Na hlavičku hřebíčku napíchneme šípek nebo jeřabinku, aby hřebík nebyl vidět. Nakonec celou desku nastříkáme bezbarvým lakem.
    

1. novembra 2010

Vzor pro náročné vyšívačky

Na bílé perličce je vyšita dečka hořčicovou a krémovou bavlnkou. Prostory mezi hořčicovým vzorem jsou zdobené stahováním nitkou, která se vytáhne z podkladové tkaniny. Tento vzor je určen náročným vyšívačkám.