12. novembra 2010

Lidové panenky

Výška figurky: 25 cm.,
Materiál: lněné čalounické nitě., 
Použité uzly: obyčejný., řetízkový., podvojný., perlový., žebrový (rypsový) 
Figurky jsou zhotoveny ze lněných čalounických nití č. 8. Čím silnější nitě použijeme, tím je panenka větší, ale i nitě na její zhotovení musíme stříhat delší.
Na panenku potřebujeme: 16 nití 200 cm dlouhých., 4 nitě 150 cm dlouhé a 6 nití 100 cm dlouhých. Nejdříve si zhotovíme na čtverečkovaný papír vlastní nákres. Hlava je asi 4 cm vysoká. Na její vrchol přišpendlíme 16 nití po 20 cm a 6 nití po 100 cm, které v polovině svážeme obyčejným uzlem. Z kratších nití uvážeme copy řetízkovým uzlem, ukončíme je obyčejným uzlem. Z kratších nití uvážeme copy řetízkovým uzlem, ukončíme je obyčejným uzlem a zastřihneme. Potom vytvarujeme obrys hlavy a krk uvážeme dvěma podvojnými uzly. Za krkem vážeme do oblouku límec. Tvoří ho 8 pruhů 3,5 cm vysokých z podvojných uzlů. Límec ukončíme dvěma řada mi žebrových uzlů. Po stranách límce vážeme z podvojných uzlů rukávy a ruce. Jsou zakončeny obyčejným uzlem a zastřiženy. Ruka s rukávem je dlouhá asi 6 cm. Živůtek tvoří 16 prostředních nití vázaných podvojnými uzly. Je vysoký přibližně 3 cm. V místě pasu přivážeme obyčejným uzlem 4 poslední nitě v jejich polovině. Těchto 20 nití pak vytvoří sukni. Drháme ji podvojnými uzly a je vysoká asi 12 cm. Sukni ukončíme dvěma řadami žebrových uzlů a zastřihneme ji.
Figurka chlapce: Při práci postupujeme stejně jako při vázaní panenky. Také počet a délka nití jsou stejné, nepoužijeme pouze nitě na copy. 16 nití 200 cm dlouhých svážeme v polovině a přišpendlíme je na čtverečkovaný papír. Ve vzdálenosti asi 1,5 cm od převázání uvážeme jeden podvojný uzel a zašpendlíme ho. Druhý podvojný uzel uvážeme o 3 cm dál, přesuneme ho k prvnímu uzlu a zašpendlíme. Tím vytvoříme klobouk. Aby obličej nebyl úzký, uvážeme z 12 nití, 6 proužků řetízkem a obličej vytvarujeme. Krk převážeme kouskem nitě, upevníme obyčejným uzlem a zastřihneme. Límec vypracujeme stejně jako u panenky, jen ho upevníme perlovými uzly. Perlový uzel se skládá z pěti podvojných uzlů. Střední vodivé nitě přetáhneme přední stranou mezi dvě horní střední nitě, vedeme je dolů, a tím vytvoříme váleček, který ukončíme uvázáním podvojného uzlu. Také rukávy a ruce 7 cm dlouhé jsou z podvojných uzlů. Potom přivážeme v pase obyčejným uzlem 4 nitě v jejich polovině a vážeme kalhoty. Postupujeme stejně jako při vázání sukně, jenom nitě rozdělíme na polovinu a vážeme 2 nohavice. Jsou ukončeny dvěma řadami žebrových uzlů a zastřiženy. Kalhoty jsou dlouhé přibližně 15 cm.                

11. novembra 2010

Panenka a panáček

Hezkým a estetickým doplňkem dětského pokoje jsou panenky a panáčkové ze lněných  čalounickým nití. Jejich zhotovení je velice jednoduché. 
Výška figurky: 20 cm.,
Materiál: lněné čalounické nitě č. 8.,
Použité uzly: obyčejný., podvojný.,
Panenka: Na čtverečkovaný papír si zakreslíme kruh - hlavu panenky o průměru 3 cm. Nit dlouhou 120 cm přeložíme na polovinu, přišpendlíme na nákres, vytvarujeme obrys hlavy a k jejímu vrcholu přivážeme obyčejným uzlem vlasy. Je to 7 nití 12 cm dlouhých. vlasy přivážeme obyčejným uzlem po stranách hlavy a po dokončení panenky je roztřepíme. V místě krku nitě překřížíme; jednu vedeme doleva a druhou doprava. V tomto místě přidáme jednou nit dlouhou 100 cm (přeloženou na polovinu) a z těchto 4 nití uvážeme 2 podvojné uzly, které vytvoří krk. Opět rozdělíme nitě na polovinu a mezi ně vložíme 2 další 30 cm dlouhé. Uprostřed na ně připevníme 2 hnědé nitě o délce 80 cm a 2 režné 140 cm dlouhé. Z těchto nití pak drháme tělo. Ruce 7,5 cm dlouhé jsou vázány z podvojných uzlů, zakončených obyčejným uzlem a zastřižených. Tělo 6,5 cm vysoké tvoří 7 řad podvojných uzlů. Také nohy 6,5 vysoké jsou z podvojných uzlů. Jsou ukončeny obyčejným uzlem a zastřiženy.
Panáček: Při drhání postupujeme stejným způsobem. Pouze nitě určené na vlasy ustřihneme kratší. Tělo je vázáno z podvojných uzlů (pouze 5 řad) a nohy jsou asi 9 cm vysoké.
Hotové figurky přilepíme bílou lepicí pasou nebo lepidlem na plátno, případně je umístíme mezi dvě skla. 
         
  

9. novembra 2010

Křížková vyšívka Učíme se vyšívat

Křížková vyšívka patří k nejjednodušší lidové vyšívce. Je to výšivka podle počítaných nití, to znamená, že se stehy kladou přes určitý počet nití. Vodítkem jsou osnovní a útkové nitě tkaniny. Nejčastěji vyšíváme přes 2 - 3 nitky. Na ušití křížku potřebujeme dva stehy, položené křížem přes sebe. v lidové tvorbě známe několik druhů křížků: jednoduchý, hustý oboustrnný a krokvičkový. Hustý křížek používáme na konturování ornamentů a pruhů. Krokvička se šije také ve vodorovném pruhu zleva doprava. Jehlou se vypichuje zdola nahoru tak, že na rubové straně zůstávají krátké kolmé stehy položené vždy dva těsně vedle sebe. Křížek oboustranný může být řídký i hustý. Křížkovou vyšívkou můžeme vyšívat na všechny druhy tkaniny s pravidelnou strukturou osnovy a útku. Ornamentální kresba křížkové výšivky se vyskytuje ve vyšívání pozitivním i negativním. Pozitivní vykresluje vzor přímo vyšíváním křížků, které zakrývají podkladovou tkaninu, negativní tvoříme naopak vynechanými místy podkladově tkaniny. Křížkovou výšivku používáme jednak samostatně, jednak s dalšími vyšívačskými technikami např. s hrachovinkou nebo hladkováním. Šijeme mulinkou, perlovkou, nebo vyšívacími bavlnkami. Při šití musíme dbát na to, aby bavlnka dokonale kryla látku, jinak není výšivka hezká. čím drobnější jsou křížky, tím jemnější je výšivka. Jestliže si zvolíme na vyšití dečku s vyšívaným prostředkem, potom okraj ozdobíme pruhem křížkové výšivky, kterým je zakončen střed.   

Křížková vyšívka v červeno černém

Křížková vyšívka

8. novembra 2010

Křížková vyšívka dečky

Křížková vyšívka květy

Ubrus s růží