22. januára 2011

Polštáře

Bílý polštář s červenou výšivkou je ozdoben pásem výšivky, na kterou byly použity tyto techniky: hladkování, výřez a krátké stehy. Výšivka je určená ženám, které tyto techniky ovládají. Bledě modrý polštář zdobí červenobílá výšivka, na kterou byly použity tyto techniky: hladkování, křivinka, výřez a křížek. Oba polštáře jsou vyšité na panamě.
  

Vyšívané obrázky

Milé a jednoduché obrázky vyšívané řetízkovým stehem jsou vhodným dárečkem do dětského pokoje. K jejich zhotovení potřebujeme jednobarevné režné plátno, perlovku, tvrdý papír a kobercovou začišťovací stuhu. Rozměr: 31 x 25 cm. Na látku si podle předlohy nakreslíme motivy ptáčku, které vyšijeme řetízkovým stehem. Vyšitý obrázek vyžehlíme přes vlhké plátno a položíme ho na připravený tvrdý papír. Kobercovou začišťovací stuhu střiháme na každou stranu zvlášť. Nejdříve ji opatrně přilepíme na látku tak, aby tvořila cca 1/2 cm okraj. Zbytek stuhy přeložíme na rubovou stranu tvrdého papíru (kartónu). Při práci musíme textil pevně vypnout. Při lepení horního okraje přilepíme do středu pásky šňůrku na zavěšení obrázku.      

21. januára 2011

Pasáček a Husopasky

Koláže s lidovými motivy do dětského pokoje jsou zhotovený ze zbytků textilních odstřižků, slámy a koudele. Na podklad z režného krejčovského plátna přilepíte jednotlivé figurky lepidlem nebo bílou lepicí pastou. Nejdříve si nakreslíte síť ve správné velikosti a vykreslíte do ní motivky v potřebné velikosti. Ty potom přenesete na pauzovací papír. Vystřihnete správný střih. Odstřižky látek nejprv vyžehlíte, přiložíte střih a obkreslíte. Jednotlivé díly pečlivě vystřihnete. Takto připravené motívky přilepíte na kladívkový papír. Lepidlo nanášíme ve slabé vrstvě, aby se obrázek nerozmočil a nekroutil.
Pasáček:
Obličej a ruce pasáčka, právě tak jako obličej uši a nohy oveček a hůl pasáčka jsou ze slámy. Ostatní části figurek jsou z plsti nebo z jiné netřepivé látky a plyše. Nejdřív si připravíme slámu. Stébla musí být rovná, polámaná se nedají použít. Žiletkou je po délce rozřízneme, namočíme asi na hodinu do teplé vody a vyžehlíme. Hnědou barvu dosáhneme mírným připálením.Jednotlivé části obrázku natřeme postupně lepicí pastou a nalepíme na ně předem připravené proužky slámy. Kombinujeme vhodně nejen barevné odstíny, ale snažíme se dosáhnout efekt i lepením svislých a vodorovných ploch. Nepřesné okraje zastřihneme ostrými nůžkami. Potom přilepíme ostatní díly z plsti nebo z plyše. Hotovou figurku natřeme po rubové straně lepidlem, položíme na začištěný podklad z krejčovského plátna a zatížíme žehličkou.
Husopasky:
Při zhotovení koláže postupujte stejně jako u předcházející. Obličej, ruce a nohy děvčat, i džbán, jsou ze slámy. Vlasy  z koudele a ostatní části z textilních odstřižků, nejlépe z modrotisku. Nejdříve lepíme na motívky slámu, potom zapleteme z koudele cop a přilepíme ho k rubové části hlavy. Sukně přilepíme pouze v pase a na bocích, aby byl obrázek plastický. Sukně jsou ušité z pruhu látky nabrané v pase a všité do úzkého pásku. Husy jsou z plstí.     

19. januára 2011

Náramok a náhrdelník so srdiečkami

Náhrdelník a k nemu vhodný náramok vyrobíte na tkacom ráme.
Náramok:
Materiál: nepriehľadné čierne., červené a zlaté koráliky., 4 červené a 4 čierne drevené koráliky s ø 3 mm., 2 zlaté koráliky s ø 6 mm., čierna niť., 1 zlatý skrutkovací uzáver.,
Na tkací rám napnite 10 čiernych nití (vonkajšie vždy zdvojené). Do ihly navlečte vlasec a pracujte podľa predlohy, pričom motív srdiečka opakujte päťkrát. Hotový náramok zložte z rámu a nite na obidvoch stranách (vždy po piatich) ozdobte červeným a čiernym dreveným korálikom. Potom opäť spojte všetkých 10 nití dohromady a navlečte na ne jeden väčší zlatý korálik. K náramku pripevnite uzlíkom uzáver.
Náhrdelník:
Materiál: nepriehľadné čierne., červené a zlaté koráliky., 2 ryhované zlaté koráliky s ø 6 mm., černá niť., 1 zlatý skrutkovací uzáver.,
10 nití osnovy nastrihajte v dĺžke 1,5 m, preložte ich na polovicu, omotajte okolo priečnej lišty a natiahnite osnovu. Tkať začnite asi v strede rámu, pod medailónikom by mali ostať voľné nite n zavesenie ozdobných korálikov. Prvý rad tvoria len zlaté koráliky. Po ňom nasleduje motív srdiečka a opäť ďalší rad zlatých korálikov. Potom zložte 5 nití z rámu a na zvyšných piatich nitiach utkajte károvanú vzorku až po koniec tkacieho rámu. Urobenú stranu teraz zložte z rámu a napnite zvyšných 5 voľných nití a tiež na nich vytvorte károvaný vzor podľa predlohy. Obidve utkané polovice náhrdelníka potom povoľte a naviňte vpredu na priečnu lištu. Týmto spôsobom postupujte tak dlho, až utkáte srdiečkový motív na obidvoch stranách 26 x. Náhrdelník potom zložte z tkacieho rámu a konce ozdobte zlatými korálikmi. Nakoniec ešte pripevnite skrutkovací uzáver. Zvyšné nite pod medailónikom rozdeľte na päť strapcov a navlečte na ne zlaté koráliky. Konce nití prevlečte vždy späť predposledným korálikom smerom nahor a zauzlite. Nakoniec pripevníte po obvode celého náhrdelníka zlaté bočné koráliky. Navlečte do ihly čiernu niť, prevlečte ju utkaným radom korálikov a navlečte na ňu korálik. Potom ju znovu prevlečte ďalším radom a zase navlečte zlatý korálik a prevlečte ďalším radom. 

Pavúčik pre šťastie

Skôr ako sa pustíte do výroby ostatných plastických figúrok, vyrobte si tohto malého pavúčika. Na jeho príklade je totiž veľmi podrobne vysvetlený pracovný postup, ktorý potom pri výrobe ostatných figúrok využijete.
Materiál: čierne nepriehľadné koráliky., 2 väčšie strieborné koráliky s ø 4 mm., nylonový vlasec s ø 0,3 mm., 6 špajdlí., červená vlna., 1 zatvárací špendlík alebo ozdobná ihlica.,
Pavúčika vyrobte podľa predlohy. Najprv odstrihnite nylonový vlasec dlhý 1,3 m a začnite ľavým koncom vlasca na pavúčikovej hlave. Prvý korálik upevnite doprostred. Navlečte tri čierne koráliky tvoriace spodnú stranu. V druhom rade navlečte na hornú časť pavúčikové oči. Obidva rady položte na seba. Nohy navlečte len na spodnej strane v treťom, piatom, siedmom a deviatom rade. Potom, čo navlečiete v treťom rde koráliky pre spodnú stranu, navlečte k nim ľavým koncom vlasca ešte sedem korálikov na nohy. Tým istým vlascom prevlečte koráliky ešte raz, ale v protismere, pričom posledný korálik preskočíte. Pravú nohu pavúka vyrobte rovnakým spôsobom. Ďalší rad korálikov urobte opäť normálne. Pri navliekaní postupujete tak dlho, pokiaľ nie je pavúčik hotový. Pavúčika nalepte na pavučinu a zospodu na ňu pripevnite zatvárací špendlík. 
Tip: Pomôže vám, keď si nakreslíte na nákrese postup vlasca dvomi rôznymi farbami.
Z pavúčika sediaceho n pavučine môžete urobiť aj malý prívesok na kľúče. navlečte na koniec nylonového vlasca 20 korálikov a druhým koncom vlasca korláliky v opačnom smere prevlečte. Vlasec nakoniec niekoľkokrát zauzlite a zatavte. Na vyrobenie pavučiny potrebujete špajdle a vlnu. Špajdle položte na seba do kríža, ktorý uprostred niekoľkokrát omotajte vlnou. Medzi jednotlivé špajdle napnite vlnu, ktorú okolo každej špajdle jedenkrát omotajte. Vlnu potom na konci zauzlite.