9. marca 2011

Hnědý ubrus s béžovo bílou krajkou

Velikost: 92 x 92 cm, velikost plátna 52 x 52 cm. Háčkujeme béžovým kordonetem č. 60. Krajku háčkujeme filetovou technikou podle kresby. Čtverečky háčkujeme samostatně. Háčkovat začínáme na řetízku ze 60 oko. Na ně háčkujeme řadu dlouhých sloupků. Prvý sloupek tvoří 3 řet. oka. Dále háčkujeme podle vzoru. Okénka háčkujeme z 2 dl. sloupků a 2 řet. ok. Ubrus je z 24 čtverců obháčkovaných bílou přízi obloučky z  8 řet. ok a kr. sloupků. Ve druhé řadě obloučků sháčkujeme čtverce k sobě. Když jsou spojené, obháčkujeme krajku zvenku i zevnitř dlouhými sloupky. Z vnitřní strany háčkujeme 2 řady dl. sloupků. Krajka je zakončena filetovými obloučky, které háčkujeme béžovou přízi. Nakonec celou krajku zakončíme řadou dl. sloupků a přišijeme ji k látce na stroji.
    

Ubrus s háčkovanými zoubky

8. marca 2011

Souprava vyšitá stonkovým stehem

Průměr kulatého ubrusu je 140 cm, čtvercového 120 x 120 cm a úsporné prostírání je 60 x 30 cm velké. Husté bavlněné plátno béžové barvy je vyšito jednoduchou stonkovou výšivkou hnědou, bordó zlatožlutou a olivově zelenou perlovkou. Okraj je založen 3 cm do rubu a přišit zadním stehem. 

Souprava z kostkovaného popelínu

Výšivka, která zdobí v bílém a hnědém provedení střed ubrusu, je vyšitá hvězdičkami a zadním stehem, který tvoří geometrické tvary. Výšivka je sice jednoduchá, ale náročná na čas. Do kuchyně si můžete vyšít celou soupravu: chňapky, zástěrku, dečku na servírovací podnosy. Zástěrka má zdobené kapsičky a horní díl výšivkou a dutinkou. Okraj ubrusu, zástěrky i chňapek je zapracován na stroji bílou dutinkou a zdoben vlnovkou.

Bílý ubrus s modrou výšivkou

Velikost: 100 x 140 cm. Ubrus z bílé panamy je vyšit dvěma odstíny modré perlovky. Výšivka je provedena dvojitou nití a vyšitá je přes tři nitky. Okraj je založen 3 cm do rubu a zašit neviditelným stehem.

Bílý ubrus s červenou výšivkou

Velikost: 125 x 100 cm. Ubrus z bílé panamy je vyšit červenou perlovkou. Okraj vyšíváme podle kresby třešňovým motivkem křížkovým stehem přes dvě nitky. Motiv třešní opakujeme v pravidelných vzdálenostech po celé ploše ubrusu. Pěticentimetrový okraj je z rubu přišit neviditelným stehem.