2. októbra 2010

Pokrývky se zlatohnědou výšivkou

Pokrývky jsou vyšity na šedém plátně zlatohnědou mulinkou plným plochým stehem a stonkovým stehem. Okraj je široký 3 cm a začištěn je do rovné linky zoubků.

Výšivka z Liptovské Lužné

Ukázkou jednoduchosti a elegance jsou tyto dvě pokrývky z Liptovské Lužné vyšité na červeném a žlutém plátně. Kratší okraje pokrývky jsou začištěné skrytým stehem, delší jsou založeny do pruhu jednoduché ažurky. Výšivka je provedena plným plochým stehem bavlnkou o odstín světlejší, než je podkladová tkanina. Střed kruhu je vyšit pavoučkem.
 

Maďarská výšivka

Táto výšivka je provedena na černém filcu dvěma odstíny modré, dvěma odstíny fialové, bílou a oranžovou perlovkou. Motiv je hezký a zdobil by i pokrývku z plátna přírodní barvy. Výšivku by bylo lépe uplatnit na plátně větších rozměrů, kde by plné plochy lépe vynikly a výšivka by byla vzdušnější. Vyšíváme plným plochým stehem a stonkovým stehem.

Bílá pokrývka s hnědou výšivkou

Nejprve si předkreslíme vzor na plátno. Vyšíváme smetanovou a zlatohnědou bavlnkou na bílé plátno. Pěticentimetrový okraj je zakončen z rubové strany do jemné ažurky.

Bílá pokrývka s pestrou výšivkou

Pokrývka z bílého bavlněného plátna je vyšita pestrými bavlnkami: červenou, růžovou, zelenou, žlutou, světle fialovou, tmavě fialovou, světle modrou a starorůžovou bavlnkou. Vyšíváme plným plochým a stonkovým stehem. Okraj je zakončen jemnou krajkou.

Úsporné prostírání

Jednoduché úsporné prostírání je vyšito nesmírně jednoduše. Květinka je vyšita slzičkovým stehem bílou perlovkou, střed je vyšit žlutou bavlnkou a stopky a lístečky zelenou bavlnkou stonkovým stehem. Okraj je obháčkován jednoduchou kraječkou, kterou háčkujeme podle kresby. 

Pokrývka s hnedou výšivkou

Pokrývka z béžového plátna je vyšita plným plochým stehem šitým po nití, ažurkou, křížkem a krokvičkou. Použita se tu perlovka hnědá, tmavší oranžová a bordó. Okraj je založen 2 cm do rubu a přišít k jednoduché ažurce.
 

Ubrus s vyšívaným okrajem

Velikost ubrusu se řídí velikostí stolu, na který jej budeme prostírat. Půvabný motiv karafiátu je vyšit červenou bavlnkou a lístečky a stonky jsou vyšity hnědou bavlnkou. Vyšívací techniky: křížkový steh a beraní růžky. Motivy jsou položeny na pruhu křížkové výšivky, vyšitý béžovou bavlnkou. Centimetrový okraj je začištěn také do pruhu křížků vyšitých béžovou bavlnku. Ubrus je z béžové panamy.