7. októbra 2010

Polštářě - hračky

Materiál: cca 30 cm manšestru20 cm bavlněné kostky, 10 cm bílého plátna nebo kanavy, 6 balíčků vaty (600 g), kousek červené a černé plsti, zbytky vlny, knoflíčky.
Postup práce: Na látku si nakreslíme obrys šaška nebo velblouda. Potom vystřihneme jednotlivé díly z plsti, manšestru, plátna nebo kostky, podle toho, co jsme si vybrali. Při stříhání necháváme po  obvodě 1 cm na sešití. Když máme oba díly hotové, přežehlíme je. Potom je položíme lícovou stranou k sobě, sešpendlíme a pečlivě sešijeme. Na vnitřní straně vynecháme asi 10 cm otvor, abychom mohli hračku obrátit a pohodlně vycpat vatou. U šaška vycpáváme nejdříve ruce a u ramen je prošijeme. Potom vycpeme celého panáka a otvor zašijeme. Nakonec nalepíme nos a ústa, které jsme vystřihli z plsti. Vlasy děláme z vlny. Šle na předním díle šaška přišijeme současně s knoflíky. K vycpání velblouda a šaška potřebujeme pět balíčků vaty, na vodníka jeden balíček.     

Dečky

Jednoduché hladkované vzory jsou doplněny křížkem, křivinkou a formovacím stehem. Můžeme, je použít na jakékoliv barevné plátno v bílé barvě, právě tak jako na plátno v bíle nebo krémové v decentní barevnosti. Vzory můžeme umístit na okraje obdélníkových deček nebo jimi zdobit střed nebo okraje dečky čtvercové. Rohy řešíme pomoci zrcadélka přiloženého v 180 stupňovém úhlu k pásu.    

Bačkorky z jednoho dílu

Háčkujeme je z chemlonu, který je velmi pevný. Spotřeba 80 g. 
1., řada - 7 řet. ok,
2. řada - řetízek obháčkujeme z obou stran krátkými sloupky. Na začátku a na konci uháčkujeme do jednoho řet. oka 3 kr. sloupky, čímž bačkorku rozšiřujeme. Takto háčkujeme, dokud nemáme 26 sloupků. Dále háčkujeme dvojitými kr. sloupky: vpíchneme, nahodíme, protáhneme, píchneme do následujícího sloupku, nahodíme, protáhneme, nahodíme třemi oky na háčku, 1 řet. oko. Takto uháčkujeme 13 řad. Vrch rozdělíme na polovičku a dále už neháčkujeme dokola, ale vracíme se. Při každém obrácení háčkujeme 2 řet. oka. takto háčkujeme asi 22 řad. Konec bačkorky sháčkujeme. Otvor obháčkujeme pikotkami.