20. septembra 2012

Top, ktorý odhalí bruško

Veľkosť: 42
350 g vlákna Fiji., pár ihlíc č. 4,5., háčik č. 4 (10 x 10 cm je 20 hladkých očiek spracovaných v 31 riadkoch).
Zadný diel:
Začneme na 69 očiek a pletieme hladko až k bočnému lemu. Potom prejdeme na osmičky fantázia a postup zopakujeme 6-krát do šírky, 1-krát obrátene, 1 bočný lem, a to celých 24 riadkov. Pokračujeme rovno (1 riadok hladko a 1 riadok obrátene). Na bokoch pridáme postupne 3 očká, po 6 riadkoch od okraja a každé 4 riadky 8-krát 1 očko (nahodíme vlákno, ktoré spája tretie a štvrté očko z oboch strán, a spracuje jedno hladké očko vložením riadka zozadu).
Vzor:
Po 25 cm zapletieme na boky 4 očká, do ktorých potom každé 2 riadky vpletieme 4-krát 1 očko (vpravo prehodíme očko a vľavo vpletieme spolu 2 hladké očká).
Ramená a výstrih:
Po dosiahnutí výšky 43 cm dokončíme.
Predný diel:
Začneme na 69 očiek a spracujeme kraj ako pri zadnom diele a postupne pridávame hladké čká na rozšírenie.
Vzor:
Po 25 cm upletieme na bokoch 4 očká a do nich každé 2 riadky vpletieme 4-krát 1 očko (vpravo prehodíme očko a vľavo vpletieme spolu 2 hladké očká).
Výstrih:
Vo výške 36 cm dopletieme 19 stredných očiek a ostatné dve časti ukončíme oddelene. Spracujeme prvé očko smerom k výstrihu stále hladko a postupne uberieme 4 očká, 7-krát 1 očko (vpravo prehodíme očko  vľavo vpletieme spolu 2 hladké očká).
Ramená:
Po dosiahnutí rovnakej výšky ako pri zadnom diele dopletieme zvyšné očká.
Rukávy:
Začneme na 40 očiek a na stranách urobíme 1 bočný lem. Na bokoch pridáme postupne 4 očká, 4-krát 1 očko každé 2 riadky a 4-krát 1 očko každé 4 riadky.
Vzor:
Po 9 cm upletieme na bokoch 4 očká a potom dovnútra 4 očká a každé 2 riadky 19-krát 1 očko. Vo výške 22 cm dopletieme zostávajúce očká.
Dokončenie:
Zošijeme ramená, strany a rukávy. Dokončíme spodnú časť a konce rukávov na rube zháčkujeme na polovičný malý stĺpik (vložíme háčik do očka, vytiahneme dierku, vložíme do nasledujúceho očka, vytiahneme dierku a posunieme ju cez očko na háčik).   

Z vlastnej dielne

Praktická i dekoratívna polička na servis, doplnky a drobnosti, bez ktorých sa nezaobíde žiadna kuchyňa. Ideálne spojenie príjemného s užitočným. Nápad za pár € a za pár hodín. Výsledok: originálne dielko, ktoré spríjemní interiér.
Urobíte ju z dosky alebo drevotriesky. Dosky potrebných rozmerov spojíme skrutkami alebo technikov lepenia.
Vertikálne časti môžete ozdobne vyrezať lupienkovou pílkou. Zadná stena je z preglejky. Na jej spodnej časti sú skrutkami pripevnené háčiky na zavesenie praktických i dekoratívnych doplnkov.
Poličku na záver nalakujte bielym matným lakom. Pomocou šablóny ju môžete oživiť farebnými motívmi kvetín.
  

Originálna zostava

Na originálnu poličku na sklené dózy, v ktorých uložíme všetko potrebné, budeme potrebovať pomoc domáceho majstra. Na akýkoľvek priestor na voľnej stene môžeme nainštalovať dva (alebo viac - podľa plánovanej šírky vitríny) základné sadrokartónové skelety, ktoré povrchovo upravíme. Na ne upevníme pomocou príchytiek poličky -  tenšie drevené doštičky alebo latky. Drevo povrchovo upravíme farbou alebo lakom, na drevotrieskové latky nalepíme umývateľnú tapetu. Získame originálny i praktický kútik s veľkou odkladacou plochou. Ak sa rozhodneme pre sklené dózy, konečný výsledok bude estetický a pôsobivý. Biela opticky zväčšuje priestor, pôsobí nevtieravo a veľkoryso, farebné efekty dekoratíve a výrazne.