1. marca 2011

Obdélníkový ubrus

Velikost: 120 x 160 cm. Ubrus z bílé panamy je vyšit černou a starorůžovou perlovkou. Vyšíváme přes dvě nitky křížkovým stehem a beraními růžky. Zvláštností ubrusu je, že středem po délce prochází bohatá křížková výšivka a okraj je zdoben úzkou černou linkou. Dvoucentimetrový okraj je založen do rubu a přišit k výšivce.
  

Úsporné prostírání ozdobné

Ubrousky i přikrývka jsou vyšité nesmírně jednoduchou výšivkou stonkovým a plným stehem. Každý ubrousek je v jiné barevnosti: v červené, fialové, žluté a modré. Na kvítky jsou použité vždy dva odstíny téže barvy a na stonky, které jsou zelené, taktéž dva odstíny. Okraj je založen 1 cm do rubové strany a přišitý neviditelným stehem. 
   

Prostírání ze zlatohnědého plátna

Dečka i ubrousky jsou zakončené pruhem kroužkovacího stehu. Na přikrývce jsou dva červenobílé čtyřlístky, na ubrouscích je jeden čtyřlístek, který má stopku a střed červený.

Barevná symfonie podzimu

Z plodů ozdobné tykve jsme si udělali zajímavou dekoraci do bytu na podzimní období. Z kulaté tykve jsme odřízli asi jednu třetinu shora. Zbylé dvě třetiny vydlabeme. Takto vzniklou "mísu" vyložíme plastickou fólií a naplníme dobře navlhčeným mechem. Květy musí mít dostatek vláh, ale tykev musí zůstat suchá. Do takto připravené vázy naaranžujeme květy. Mohou to být malé chryzantémy, doplněné eukaliptem a kapradinou, mohou to ovšem být i astry doplněné stálozelenými výhonky zimostrázu nebo malé jiřinky. Vždyť podzimní příroda přímo hýří barvami a tvary.