6. októbra 2010

Úsporné prostírání

Krásné vzory této lidové výšivky jsou určeny na úsporné prostírání. Hladkování je tu doplněno křížkem, křivinkou a mešterkou. Vzor květu můžeme vyšít na anglické prostírání buď na jednu stanu v řadě za sebou, nebo můžeme jednotlivým kvítkem ozdobit v rohu čtvercový ubrousek. Hladkování je tu doplněno křížkem. 

Technika vyšívání v Liptovské Lúžne

Nejdříve si výšivku předkreslíme. Lícová strana se hustě překrývá stehy, na rubové straně zůstávají jen krátké stehy v kontuře vzoru. Jehla se opatrně vpichuje v kontuře vzoru o kousek dále, než se zapíchla z lícové strany. Malé ploché vzory různé lístky nebo slimáčci se šijí plným plochým stehnem z lícové i z rubové strany. Některé vzory jsou jsou přizdobené řetízkovým stehem. Vyšíváme měkko vlnou, případně Crilanem.   

Výšivka z Ryban

Technika vyšívaných vzorů z Ryban patří k nejsnadnějším vyšívacím technikám. Stonkový steh se pravidelně ukládá v několika linkách, a vytváří tak vzor. Stonkovým stehem se snadno tvarují i obloučky, zvlášť když vyšíváme měkkou vlnou. Vzory jsou na plátně předkreslené. Dbáme na to, aby vodorovné linky, z kterých vzor vyrůstá, byly vyšity po nití. Výšivka se může sít na rámu, anebo volně v ruce. Obrázky jsou odborně zapaspartovány. Tímto vzorem můžeme vyšít dečku nebo úsporné prostírání. 

Dekorativní obrázky

Výšivka je šita pestrou měkkou vlnou na režném plátně a zdobně zapaspartována. Horní obrázek je v červeno - bílé barvě, spodní je vyšit pomerančovou, skořicovou, bílou a modrou vlnou.

Výšivka