15. novembra 2012

Zo starého originál

Určite máte niekoľko obľúbených diek, ktoré môžno už dosluhujú, no nechcete sa ich vzdať. Rozstrihnite ich, vyberte si najkvalitnejšie časti, zošite ich a ušite si z nich obliečky na vankúše. Určite vám urobia dobrú službu a nielen cez zimu. Pri troche šikovnosti si zo staršej prikrývky ušijete novú - kombinujte druhy textílie, ktoré sa dajú rovnako udržiavať - to znamená prať alebo čistiť. Vytvorte si obojstranný originál, ktorý na okrajoch olemujete farebnou lemovkou.

Krásne prikryté

Mráz a chlad, vlhko a nepríjemný vietor potvrdzujú, že zima sa nevzdáva svojho žezla. Ak sa nám podarí urobiť si čas pre seba, ťahá nás to prežiť ho v pohodlí a trochu si poleňošiť. Teplučké deky a pohodlné doplnky sú vtedy dôležitejšie ako všetko ostatné.

  • Ak máte tak akurát dosť po celotýždňovom zhone, začnite relaxovať. Stačí hodinka - dve, večer alebo kúsok víkendu. Ak máte to šťastie a môžete si víkend vyhradiť len pre seba, mnohí vám iste v duchu závidia.
  • Naučte sa relaxovať. Chrípkou či nachladnutím postihnutí pacienti napĺňajú čakárne pred ordináciou lekárov. Oddychujte, zvýšite si tak odolnosť proti stresu, ale aj chorobám. 
  • Kde inde je je príjemnejšie ako v obľúbenom pohodlnom kresle, leňoške, na gauči či váľande? K tomu aromatická lampa s osviežujúcim olejom, ktorý prevonia vzduch, horúci čaj, obľúbená maškrta či kniha.
  • Najdôležitejší klinec relaxačného programu - teplučká deka a mäkučké vankúšiky. S nimi môžete naozaj sladko odpočívať.


Originálna posteľ

Z jednoduchej váľandy si môžete urobiť priam kráľovskú posteľ s originálnym čelom a prikrývkou.
Materiál:
Budeme potrebovať dvojitú vrstvu látky na prikrývku s rozmermi podľa typu váľandy (jedno alebo dvojlôžko 200 x 120 alebo 200 x 220), vatelín, pevnú pásovku na lem a kovové krúžky na vybíjanie.
Všetky vrstvy zošijeme, olemujeme, látku môžeme prešiť strojom vo forme pásov, pravidelného alebo šikmého kára. Šírku čela si zvolíme podľa rozmerov váľandy alebo postele, výška by mala byť asi 1 m tak, aby ste sa mohli pohodlne oprieť. Ako vložku môžeme použiť vatelín, ale aj penovú hmotu. Do lemovky vyrazíme v pravidelných vzdialenostiach kovové krúžky, ktoré spolu s vrtmi na stene v tých istých vzdialenostiach poslúžia na zavesenie originálneho a praktického spálňového doplnku. Ak vám zvýši trochu látky, nezabudnite na vankúšiky.