30. októbra 2010

Bačkorky ze dvou části

Spodní část bačkorky háčkujeme ze starých silonových punčoch nastříhaných na pruhy 2,5 cm široké. Uháčkujeme 38 řet.ok. Na začátku i na konci řetízku uháčkujeme do jednoho oka 3 kr. sloupky čímž chodidlo prodlužujeme. Chodidlo je široké asi 8 řad, v 8. začínáme tvarovat. Nejlépe se tvaruje podle vložek do bot. Takto si připravíme nejprve chodidla. 
Vrch červené bačkorky: Začneme plést na 90 ok. Pleteme hladký obdélník do výšky 6 - 7 cm, ale uprostřed každé řady splétáme 3 oka. Pak začneme tvořit špičku. Z obou stran řady uzavřeme a uprostřed si necháme 20 ok na další pletení. I pak však soustavně ubíráme uprostřed 3 oka tak dlouho, až nám zůstanou na jehlici jen poslední oka. vrch přiháčkujeme na chodidlo a celou bačkoru obháčkujeme kr. sloupky nebo pikotkami.
Bílé bačkorky: Vrch je ze dvou dílů Zadní část bačkorky háčkujeme do výšky 7 cm z kr. sloupků. Je to obdélník. Přední část tvoří trojúhelník. Začneme 5 řet. oky. V druhé řadě v třetím řet. oku uháčkujeme 3 kr. sloupky, což opakujeme v dalších řadách, čímž trojúhelník rozšiřujeme. Oba díly obháčkujeme zlatohnědou, červenou a černou vlnou. Potom je sešijeme a přiháčkujeme k chodidlu.
Zlatohnědé bačkorky: Háčkujeme tak, že chodidlo obháčkujeme vzorem: 2 dl. sloupky, 2 řet. oka. v druhé řadě se vzor střídá. Špičku zužujeme tak, že jeden vzor (2 řet oka a 2 dl. sloupky) vynecháme. Háčkujeme do výšky 7 cm. Bačkorku ozdobíme háčkovanými vějířky. Do bačkorek vkládáme vložky.   


Háčkovaná kočička

Kočička je uháčkovaná z zbytků vlny. V našem případe jsme použili žlutou a skořicovou barvu. Háčkujeme krátkými sloupky a půlsloupky. 
Nejprve si zhotovíme střih podle kresby.
Hlavička: Uháčkujeme potřebný počet řet. ok  ze silnější skořicové vlny a do každého řet. oka pícháme 1 půlsloupek. V druhé řadě háčkujeme do každého půlsloupku 1 kr. sloupek. Tyto dvě řady stále střídáme a pracujeme podle střihu. Práci ukončíme jedním ouškem, vlnu navážeme a háčkujeme druhé osuško. Hlavička je ze dvou poloviček, které k sobě sešijeme nebo sháčkujeme kr. sloupky. Na krku necháme otvor a vycpeme.
Tělíčko: Začneme háčkovat odspodu. Uháčkujeme dvojnásobný počet řet. ok a uzavřeme do kruhu. Háčkujeme stále dokola z každé barvy dvě řady: 1 řada kr. sloupků a 1 řada půlsloupků. Přidáváme a ubíráme podle střihu.
Přední noha: Žlutou barvu háčkujeme 6 řet. ok a do každého uháčkujeme kr. sloupek. Na konci řady pícháme z druhé strany řetízku. V druhé řadě háčkujeme půlsloupky. Skořicovou barvou háčkujeme 20 řad. 
Ocas: Háčkujeme jako nohu, ale jen z 5 řet. ok. Uháčkujeme 26 řad.
Zadní noha: Začneme na 7 řet. ok žlutou barvou a postupujeme jako u přední nohy, ale barvy střídáme jako při háčkování tělíčka. Háčkujeme 24 řad.
Dokončení: Všechny uháčkované části vycpeme silonovými punčochami tak, aby kočka byla pružná, ale ne tvrdá. Otvory zašijeme a části těla k sobě sešijeme. Šev, který spojuje hlavu s tělem, obháčkujeme jednou řadou řet. ok žluté barvy. Nakonec vystřihneme z černé plsti oči a pusu a přišijeme k obličeji.
                

Háčkovaný had

Háčkovat začínáme na 40 řetízkových okách. Háčkujeme dokola dlouhými sloupky do délky 150 cm. Hlavu háčkujeme žlutou vlnou takto: 
1., a 2., řada je z dlouhých sloupků.
3., a 5., řadu háčkujeme tak, že přidáváme do každého desátého sloupku po jednom dlouhém sloupku. 
6., a 8., řade přidané sloupky ubereme. 
Zůstane nám opět 40 sloupků. Červenou vlnou háčkujeme ještě 5 řad. Hada ukončíme zelenou vlnou řadou krátkých sloupků a pikotkami (1 kr. sloupek, 2 řet, oka, 1 kr. sloupek do každého druhého kr. sloupku). Hada vycpeme molitanovou drtí a hlavu vytvarujeme tak, že ji na dvou místech omotáme vlnou a stáhneme. Jazyk a oči vystřihneme z plsti a přišijeme. Ocas na rozhraní dvou barev také stáhneme vlnou a okraj obháčkujeme pikotkami.