13. februára 2011

Sklápěcí lavice

Lavice je vhodná do zahrady k chatě nebo na balkón. Sklopené nezabere totiž žádné místo. Je upevněná na pevnou stěnu a zavěšená na řetězech. Lavice je dlouhá 110 cm a na její zhotovení potřebujeme měkké dřevo. Spodní lišta na stěně je 110 cm dlouhá, horní 130 cm. Lišty jsou ke stěně přišroubované třemi šrouby. Spodní lišta upevňuje sedací část lavice. lišty na sedadle jsou 10 cm široké a 2,2 cm tlusté. Mezi nimi je 2 cm mezera. Před započetím práce všechny díly naimpregnujeme. 

  • kresba s potřebnými rozměry
  • při sklopení je lavice zajištěná dvěma pojistkami
  • jeden ze dvou závěsů, který spojuje sedací část se spodní lištou
  • spojení oka se řetězem

Úsporné prostírání na chatu

Jestliže máme chatu zařízenou stylovým nábytkem, potom by správné prostření mělo vypadat asi takto: úsporné prostírání z kukuřičného listí je prostřené keramikou a dřevěným nádobím.

Tykev na psacím stole našich dětí

Suchou tykev navrtáme na rozličných místech vrtákem. Pro tužky navrtáme otvor větší, pro větvičku s lístky menší. Do větších otvorů potom děti buď odkládají tužky, nebo do nich dáme barevné pastelky. Větvičku se suchými lístky zpestříme tím, že některé z nich temperovými barvami nabarvíme na modro a žluto. Takto upravená kytice bude na podzim veselou výzdobou dětského pokoje.
 

Jednoduché vzorky

Jednoduché vzory jsou určené na okraje úsporného prostíraní, na dečky, které pokládáme do servírovacích tácků, nebo si jimi ozdobíme okraj koktajlové zástěrky. Tyto vzory jsou určené také na ozdobu ubrusů nebo úsporného prostírání:
Vzor č. 1:
Květinky jsou vyšité dvěma odstíny modré a dvěma růžové perlovky. Lístečky jsou tmavozelené a linka je čokoládově hnědá. Spodní kvítky jsou červené a lístky tmavozelené. 
Vzor č. 2:
Stopky, které mají na konci oranžové hnědé kvítky, jsou tmavozelené a kruh květinek je modrý. spodní hladkované linky jsou kávově hnědé ozdobeně oranžové hnědými květinkami zespodu a tmavozelenými svrchu.
   

Přikrývka s červenou výšivkou

Velikost: 40 x 84 cm. Přikrývka je vyšitá na přírodním plátně červenou, pomerančovou a žlutou bavlnku. Použité techniky: hladkování, mešterka, křížek a srdíčkový řetízek ve dvou řadách. Okraj je zakončen kroužkovacím stehem, který je z vnitřní strany orámovaný stonkovým stehem.

Obdélníková přikrývka

Velikost: 88 x 52 cm. Přikrývka je vyšitá na bíl panamě bílou, oranžovou, červenou, světle modrou a tmavomodrou perlovkou. Použité techniky: křížek, hustý křížek, mešterka, beraní růžek a pětibarevná hrachovinka. Centimetrový okraj ukončíme jednoduchou ažurkou.