17. februára 2011

Okrasné tykve

Tykve jsou jednoleté pnoucí rostliny poměrně bujného vzrůstu. Jejich listy jsou veliké, různě laločnaté a někdy i bíle stříkané. Květy jsou žluté, obojpohlavní a rozkvétají jen na krátkou dobu. Plody jsou mnohosemenné bobule, zbarvené obvykle žlutě, zelené nebo smetanově bíle. Povrch těchto plodů bývá u některých forem bradavičnatý, jak tomu je právě u tykví okrasných. Narovnané na miskách i jednotlivě umístěné na nábytku nám slouží jako dekorace bytu po celé zimní období. 

Pergola

Každý z nás potřebuje na zahradě koutek, kde by si mohl sednout do chládku, přečíst si noviny a kochat se krásou, kterou jsme obklopení. A takovým koutkem je právě pergola. Stavíme ji nejčastěji ze dřeva, které je nejvděčnějším materiálem. Jeho životnost závisí na použité konstrukci a impregnaci. Dřevo impregnujeme namáčením nebo natíráním. Na délce impregnace v impregnačním roztoku závisí kvalita impregnace. Při impregnování natíraním postupujeme tak, že dřevo natřeme několikrát, ale s časovým odstupem. Impregnační materiál koupíme v obchode s barvami a laky. Pergola je zhotovená z hranolků o průměru 12 x 12 cm. Vodorovné nosné fošny jsou široké 12 cm a tlusté 3 cm. Rozestup mezi hranolky by neměl přesahovat 250 cm, aby se latě, které vytvářejí střechu, neprohýbaly.
Lavice na sedění je zhotovena tak jako konstrukce pergoly, jen v menším měřítku. Podlaha je vyložena impregnovanými dřevěnými dřevěných kostkami o rozměru 8 x 8 x 20 cm. Místo dřevěných kostek můžeme podlahu vyložit i cihlou nebo betonovými kostkami. 
Zastínění pergoly dosáhneme popínavými růžemi, clematisem, vinnou révou nebo jinou popínavou rostlinou.