8. decembra 2010

Kvetinové náramky

Pri tkaní týchto náramkov využite vlastnú fantáziu. Veď farby si môžete vybrať sami podľa vlastného vkusu a cítenia.
Materiál: rôznofarebné koráliky., nylonový vlasec s ø 0,25 mm., rôzne druhy uzáverov., 
Na nylonový vlasec dlhý 1 m navlečte zľava sedem korálikov a posuňte ich do stredu vlasca. Potom nimi prevlečte pravý koniec vlasca v protismere, teda sprava doľava (obr.1). Obidva konce zatiahnite tak, aby koráliky uzavreli kruh. Na obidva konce vlasca navlečte korálik inej farby, ktorý tvorí stred kvetu (obr. 2). Tento nový korálik umiestnite doprostred kruhu z korálikov a prevlečte jeden prečnievajúci koniec vlákna zľava doprava a druhý sprava doľava stredným korálikom kruh. Dokončili ste tak prvý kvet (obr. 3). Pri výrobe druhého kvetu navlečte na vlasec najprv korálik požadovanej farby a prevlečte ním vlasec v protismere. Postup sa potom už opakuje. Navlečte teda opäť sedem korálikov a pokračujte v práci ako pri prvom kvete. Keď je náramok dostatočne dlhý, zauzlite vlasec na tej strane, na ktorej ste začínali a pripevnite naň uzáver. Aj na druhý koniec vlasca pripevnite uzáver. Záleží len na vás, ako budú náramky vyzerať. Môžete koráliky totiž rôzne kombinovať napríklad tak, že medzi kvety navlečte niekoľko korálikov inej farby, prípadne kvety vyrobíte v rôznych farebných kombináciách.       

Roztomilé myšky

Plastická myška ako prívesok na kľúče:
Materiál: nepriehľadné čierne a zlaté koráliky., nylonový vlasec s ø 0,3 mm., 
Koráliky navlečte podľa predlohy na vlasec dlhý 1,5 m. Spodná aj vrchná strany myšky je čierna. Začnite najprv zlatým korálikom, prevlečte ho len raz, posuňte ho do stredu vlasca a ešte raz ním vlasec v protismere prevlečte. Tento korálik vytvorí nos myšky. Všetky ostatné rady navlečte vždy dvojmo. Prvý korálikový rad tvorí vždy spodnú stranu a naň potom príde vrchný rad. Keď je myška hotová, pripevníte na zbytok vlasca deväť korálikov ako chvostík. Predposledným korálikom potom prevlečte zbytok vlasca zase späť. Ak chcete vyrobiť ešte krúžok na kľúč, navlečte na iný kúsok vlasca päťkrát striedavo jeden zlatý a tri čierne koráliky. Potom ním prevlečte vlasec, ktorý zvýšil na chvostíku, zauzlite ho a zatavte. Uši vyrobíte tak, že v štvrtom rade (za očami) prevlečte obidvoma prvými korálikmi kúsok  vlasca a navlečiete naň raz dva a raz jeden korálik. Vlasec potom niekoľkokrát zauzlite a zatavte. 
Náhrdelínk:
Materiál: nepriehľadné modročierne a zlaté koráliky., čierne a červené drevené koráliky s ø 3 mm., nylonový vlasec s ø 0,3 mm a 0,15 mm., tenký zlatý drôt., 1 zlatý skrutkovací uzáver.,
najprv vyrobte tri myšky z drôtiku podľa predlohy. Vyrobíte ich úplne rovnako ako plastické myšky, ale len jednostranné a bez uší. Na každú myšku potrebujete drôt dlhý 60 cm. Na 50 cm dlhý nylonový vlasec s ø 0,3 mm, ktorý je na jednom konci pevne zauzlený, navliekajte striedavo tri čierne a tri červené drevené koráliky tak dlho, pokiaľ nebude mať náhrdelník patričnú dĺžku. Teraz zauzlite aj druhá koniec vlasca, dávajte ale pozor na to, aby bol uzlík tesne pri korálikoch, a pripevnite uzáver. Konce nylonového vlasca zatavte. Doprostred náhrdelníka pripevnite prvú myšku. Nylonový vlasec s ø 0,15 mm) prevlečte dreveným korálikom a drôtikom na chvostíku myšky a zauzlite ho. Ostatné myšky pripevnite rovnako.
Tip: Myšky môžete zavesiť pod seba. Myšky, ktoré sú navlečené na drôtiku, môžete tiež nalepiť na špendlík alebo použiť ako sponu do vlasov.
Náušnice:
Materiál: nepriehľadné zlaté a modročierne koráliky., tenký zlatý drôtik., 2 náušnicové očká., 
Najprv urobte dve myšky. Kúskom drôtu ich pripevnite k očku tak, že drôt prestrčíte cez drôtik na chvostíku myšky a cez malé očko. Kliešťami potom drôt ohnite a odstrihnite.
Náramok:
Materiál: červené, zlaté a modročierne nepriehľadné koráliky., čierne a červené drevené koráliky s ø 3 mm., červená niť., 1 zlatý skrutkovací uzáver.,
Napnite desať nití na tkací rám a podľa predlohy utkajte náramok. Podľa požadovanej veľkosti náramku utkajte tiež myšky, buď o jednu myšku viac, alebo menej. Keď je náramok utkaný, zložte ho z rámu a vždy dve nite zauzlite. Potom navlečte všetky nite do ihly a navlečte na ne vždy jeden červený, jeden čierny a opäť červený korálik. nakoniec k náramku pripevnite uzáver. 
Tip: Na navlečenie nití do ihly môžete použiť navliekač nite.