23. septembra 2010

Hroch Bíb i Koník Ferdík

Hroch Bib
Spotřeba: béžový úplet - rubový žerzej, nepatrný zbytek červené plsti na jazýček a bílé plsti s černými vypouklými knoflíčky na očka hrocha.
Popis páce: Na naši střihové příloze, jejíž díly opět zvětšíme do požadované velikosti je pod písmenkem A zřetelné vypracování hrocha Biba. U něho bude nejdůležitější tvar tlamy, která by měla výt vymodelovaná podle obrázku. Střihové díly jsou jen orientační spotřebou materiálu. Jinak totiž šijeme celou loutku jako ostatní maňásky i s válečkem, který nám dovoluje vsunout do hlavy zvířátka či kterékoliv jinak tvarované hračky náš ukazováček. Tlapky hrocha šijeme tentokrát samostatně a na tělíčko je již vyplněné přišíváme z lícové strany. Hlavu tvarujeme ze dvou dílů, předního a zadního. Do švu na vrcholku hlavy všijeme tupá ouška, která připravíme tak, že každé ucho ušijeme na obrátku, nevyplňujeme je však, ale vsuneme do švu co nejblíže k sobě, aby vypadala měkce a živě. Pak hlavu Biba doplníme, přišijeme mu pokud možno dosti vysoko očka z knoflíčků, sešijeme z líce a do švu vsadíme maličký červený jazýček. Pěkný tvar hlavy dosáhneme i tím, že na vrchní a spodní tlamu vyšijeme krátkými skrytými steh vodorovný ovál a jazýček všijeme do její horní části. Zúžení hlavy ve "spáncích" dosáhneme jedině prošitím a citlivým stažením těchto několika stehů  tak, abychom hlavu Biba v této části vytvarovali. Pak už přišijeme hlavu k tělíčku, k němuž našijeme z úpletové ruličky krátký ostrý ocásek.
Koník Ferdík:
Spotřeba: hnědý rubový úplet, asi 20 g tmavě hnědé pletací příze, místo očí 2 bílé miskovité knoflíky a 2 černé s krčkem, za nějž je přišijeme. 
Postup práce: Ferdík je rovněž maňásek a podle toho jej šijeme: s plstěným nebo s dyftýnovým válečkem, který navlékáme na svůj ukazováček. jinak sešijeme koníka stejně jako hocha a ostatní loutky: podle zvětšeného střihu vystřihneme 4 stejné kousky tělíčka, na rubové straně je sešijeme vždy 2 a 2 a po obrácení na líc naplocho jemně vyplníme. Pak začistíme spodní okraj maňáska a horní jen lehce přitáhneme, abychom do otvoru mohli všít krk Ferdíka. I ten bude ze dvou dílů takže v podstatě čtyřnásobný, aby unesl plně vyplněnou hlavu koníka, i když ji zpevní plstěný váleček. Ze dvou dílů (nebo jednoho většího) ušijeme přední nohy koníka, vyplníme je a z líce přišijeme na tělo pod všitý krk. Nakonec se pustíme do tvarování hlavy, která dává Ferdíkovi jeho vlastní výraz. Připravíme si ouška a nevyplněná, nebo jen velmi nepatrně, přišijeme do první třetiny hlavy. Poblíž našijeme oči s vyšitým obočím a na samý hrot hlavy koníka všijeme jeho tlamičku. Hlavu pak našijeme na krk koníka s tím, že ji nezapomeneme opatřit plstěným nebo dyftýnovým válečkem pro nás ukazováček. Nakonec ozdobíme hlavu čupřinou na čele Ferdíka, smyčkami vedoucími až pod přední nohy Ferdíka a ocáskem. Smyčky tvoříme přes 2 cm široký kartón, který ovíjíme 60 x , a postupně na hlavu a hřbet Ferdíka našíváme. Ocásek spotřebuje 30 třásní dlouhých 8 cm.          

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára