26. apríla 2010

Vrecko pre batoľa

Spotreba asi 250 g červenej a 180 g bielej hrubšej vlny, ihlice č 3 1/2 a č. 4.
VRÚBKOVANÁ VZORKA: stále hladko na líci a na rube. 
ZADNÝ DIEL: Začíname červenou vlnou na 80 očiek, to je asi 32 cm a pletieme na ihliciach č. 4 vrúbikovou vzorkou 10 riadkov, potom 1 rad dierok: kraj. očko - nahodiť - 2 očká hladko spliesť, opakujeme v celom rade a končíme kraj. očkom. Ďalej pokračujeme vrúbikovou vzorkou a striedame stále 2 rady červenou vlnou a 2 rady bielou vlnou. Pletieme rovno do výšky 58 cm od začiatku práce, potom uberáme z obidvoch strán prieramky: 3, 2 a 1 očko, ďalej pracujeme rovnako až k plecia, t. j. 11 cm od podpazušia, ktoré uzavrieme: 2 x 7 a 8 očiek zvyšných 24 očiek na výstrih uzavierame naraz.
PREDNÝ DIEL: Začneme a pletieme do výšky 48 cm ako zadný diel. odtiaľ pletieme len červenou vlnou vrúbikovou vzorkou a očká rozdelíme: 32 očiek ľavej časti dáme na spínadlá a pletieme na zvyšných 48 očkách pravej časti 8 radov, potom vypletieme 2 diery: od bočného šva pletieme 28 očiek hladko - 2 očká spletieme hladko - nahodiť - 14 hladko - 2 očká spletieme hladko - nahodiť - 2 hladko. Takto upletieme 2 dierky ešte 2 x nad sebou v 20. rade. Prieramok uberáme ako na zadnom diele. vo výške 4 cm od začiatku prieramku začneme uberať na výstrih 20 x po 1 očku v každom druhom rade. Splietame vždy 2 očká za okrajovým očkom. Plecia uzavierame ako na zadnom diele. Očká ľavej časti predného dielu, t. j. 32 očiek presunieme na ihlicu, naberieme z rubu 16 očiek z pravej časti predného dielu a pletieme červenou vlnou ako náprotivok pravej časti, ale bez dierok.
RUKÁV: Začneme červenou vlnou na 40 očiek, pletieme vrúbikovou vzorkou 2 rady červenou vlnou a 2 rady bielou vlnou. Súčasne pridávame z obidvoch strán po jednom očku v každom 8. - 10. rade. Vo výške 16 cm od začiatku práce uberáme z obidvoch strán na rukávový oblúk: 3, 2, po 1 očku, 4 x 2 a zvyšných asi 10 očiek uzavrieme naraz. Druhý rukáv upletieme rovnako. 
Hotové diely nežehlíme. Zošijeme švy a všijeme zošité rukávy. Horný okraj vreca nezošijeme, ale dierkami prevlečieme šnúru stočenú zo štvornásobnej červenej vlny. Výstrih a okraje predného dielu obháčkujeme 1 radom krátkych stĺpikov pracovaných smerom zľava doprava. obšijeme dierka a prišijeme gombičky.
         

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára