8. mája 2010

Detská blúzka pletená ažúrovou vzorkou

Podľa nákresu na veľkosť 2 - 4 roky si zhotovíme strih v skutočnej veľkosti. Spotreba 200 g tenšej vlny., ihlice č. 2 1/2. 
PRUŽNÁ VZORKA: 1 hladko - 1 obrátene - stále nad sebou. 
AŽÚROVÁ VZORKA: Počet očiek je deliteľný 8 a 5 očiek navyše. 
1., rad - líce: kraj. očko - 1 hladko (2 očká spletieme prehodene, t. j. jedno očko zoberieme nepletené, ďalšie očko upletieme hladko a zobrané očko cez upletené prehodíme - 3 hladko - nahodiť - 3 hladko) - vzorku v zátvorke opakujeme a končíme: 2 hladko - okraj. očko.
2., rad - rub: kraj. očko - 1 obrátene - 2 očka spletieme obrátene do jedného očka - (3 obrátene - nahodiť - 3 obrátene - 2 obrátene spliesť) vzorku v zátvorke opakujeme a rad končíme: 3 obrátene - nahodiť - 5 obrátene - kraj. očko. Tieto dva rady stále striedame. 
Postup práce: 
ZADNÝ DIEL: Začíname asi na 85 očiek a pletieme obrubu pružnou vzorkou do výšky 4 cm. Ďalej pokračujeme ažúrovou vzorkou a pracujeme rovno až k prieramkom, na ktoré uberieme: 5 očiek a po 1 očku 3 x. Ďalej pracujeme rovno až k pleciam, ktoré uzatvárame striedavo 1 x 5 očiek a 3 x 1 očko. Zadný výstrih uzavrieme od stredu na 3 x.
PREDNÝ DIEL: Začíname a pletieme rovnako ako zadný diel. Prieramky uzavierame rovnako ako na zadnom diele. Na výstrih zberáme najskôr: 13 očiek, tým sa nám práca rozdelí na dve časti, a potom pracujeme každú časť osobitne. Ďalej uberáme pri výstrihu ešte po dvoch očkách a po jednom očku podľa strihu. Plecia uzavierame ako na zadnom diele. Druhú časť výstrihu pletieme ako náprotivok.
RUKÁVIK: Začíname asi na 53 očiek a pletieme obrubu do výšky 2 cm, ďalej ažúrovou vzorkou a pridáme 2 x jedno očko z obidvoch strán. Na rukávový oblúk uberáme 6 očiek, ďalej po 2 očkách a po 1 očku, hore 4 a posledných asi 9 očiek uzavrieme naraz. Druhý rukáv pletieme rovnako.
HOTOVÉ DIELY: Nanesieme podľa strihu a cez vlhkú látku naparíme. Zošijeme švy a vsadíme zošité rukáviky.
OBRUBA: Okolo krčného výstrihu. Začíname asi na 64 očiek a pletieme pružnou vzorkou do výšky 3 cm, voľne uzavrieme do vzorky a zošitý všijeme do výstrihu.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára