8. mája 2010

Čipková blúzka bez rukávov

Podľa nákresu na veľkosť 4 - 6 rokov si urobíme strih v skutočnej veľkosti. Spotreba asi 250 g stredne hrubej vlny., ihlice č. 3.
PRUŽNÁ VZORKA: 1 hladko - 1 obrátene - stále nad sebou.
ČIPKOVÁ VZORKA: Počet očiek je deliteľný 8 a 3 očká navyše.
1., rad: očko - 2 hladko - (nahodiť - 2 očká spliesť anglicky - 1 hladko - ubrať, t. j. 2 očká hladko spliesť do jedného očka - nahodiť - 3 hladko) - vzorku v zátvorke opakujeme v celom rade a končíme: nahodiť - 2 očká spliesť anglicky - 1 hladko - ubrať - nahodiť - 2 hladko - kraj. očko.
2., rad a všetky rubové rady: Obrátene.
3., rad: kraj. očko - 3 hladko (nahodiť - 3 očká spliesť, t. j. prvé očko zoberieme nepletené, ďalšie 2 očka spletieme hladko a zobrané očko cez spletené prehodíme - nahodiť - 5 hladko) - vzorku v zátvorke opakujeme a končíme: nahodiť - 3 spliesť - nahodiť - 3 hladko kraj. očko. vzorku opakujeme od 1. radu.
Postup práce: Začíname na 91 očiek a pletieme obrubu pružnou vzorkou do výšky 4 cm. Pokračujeme čipkovanou vzorkou rovno až pod pazuchy. Na prieramky uberáme: 3, 2, a po 1 očku asi 3x. Ďalej rovno až k rázporku, kde uzavrieme stredné očko, tým sa nám práca rozdelí na dve časti a dopletieme každú časť samostatne.Plecia uzatvárame po 4 - 5 očkách. Krčný výstrih uzavrieme od rázporku na 2 x. 
PREDNÝ DIEL: Začíname a pletieme rovnako ako zadný diel. Prieramky uzavierame ako na zadnom diele. Na krčný výstrih uzavrieme stredných 13 očiek a ďalej po dvoch a jednom očku. Plecia uzatvárame ako na zadnom diele. 
HOTOVÉ DIELY: Napneme podľa strihu a cez veľkú látku naparíme. Zošijeme švy. Okolo krčného výstrihu naberieme asi 69 očiek a pletieme pružnou vzorkou obrubu do rovnakej výšky a uzavrieme do vzorky. Do rázporku všijeme zips.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára