5. apríla 2017

České Velikonočné Inspirace

Zajíc

Materiál: Vyfouknuté vajíčko, kladivkový papír, temperové barvy: bílá, hnědá, červená a černá, několik štětín ze smetáku, bezbarvý lak na dřevo, fixírka (rozprašovač na barvy nebo hnědý aufosprej), lepidlo DUVILAX nebo dispenzní lepidlo nebo dispenzní lepidlo N. Postup práce:Vajíčko nastříkáme hnědou barvou a po vysušení přestříkáme barevným lakem a necháme schnout. Z papíru vystřihneme uši a natřeme je hnědou barvou, na vajíčko namalujeme bílou brvou velké oči, černou zorničky a čumáček. Rozmícháme bílou a hnědou barvou, namalujeme pusu s tvářičkami, červené pysky a dva velké bílé zuby. Nalepíme vousy ze smetáku a uši. Nakonec celé přestříkáme bezbarvým lakem.

Kuřátka – Slepička – Kohoutek

Materiál: Vyfouknutá vajíčka E (2), vajíčka B (4), temperové barvy, autosprej žlutý a hnědý, kladivkový papír, barevný nalepovací papír, bezbarvý sprej na dřevo, fixírka na rozprašovaní barev. Postup práce: 4 malá vajíčka natřeme žlutou temperovou barvou nebo nastříkáme autospejem, jedno velké vajíčko natřeme nahnědo a necháme schnout. Z papíru si připravíme křídla ke kuřátkum, slepičce i kohoutkovi a současně si vystřihneme i ocas, hřebínek, lalok a nožičky (podložky ve tvaru srdíčka), aby mohli stát. Potom si stočíme malé kornoutky (zobáčky) a slepíme je. Jednotlivé části nabarvíme a přilepíme na připravená vajíčka. Lepíme tak, že jednotlivé části natřeme lepidlem, papírové části chvíli přidržíme, aby dobře přilnuly. Lepíme SLOVILAXEM nebo DUVILAXEM. Nakonec přestříkáme celé vajíčko bezbarvým lakem.

Vejce z přírodniny

Zdobení vajíček přírodními materiály nepřeberné množství variant. Zvláště, necháme-li se inspirovat tradicemi. Lepení slámy na kraslice je však určeno jen trpělivým, jestliže takoví nejste (a přesto byste rádi měli pravé hanácké kraslice), polepte si plochá vajíčka na velikonočních gratulacích. I když budete lepit slámu na plochu, nespěchejte! Ornamenty si nejprve předkreslete, slámové dílky do nich vyskládejte a až poté je opatrně přilepte.

Hanácké kraslice

Patří dodnes medzi jedny z nejvíce obdivovaných kraslic. Už samotný název napovídá, že jsou typické pro oblast Hancka. Proslulá jsou především díky svým slaměným hvězdám, které nesmí chybět na žádném vajíčku. Hvězdy se lepí na předem obarvené vejce a mohou mít ruzné podoby (vždy jsou ale složeny z malých kosočtverečku a obdélníčku.

Nebojte se začít

Nejvhodnější je žitná sláma, používáme dobře vyzrálá stébla z poslední sklizně. Silná žlutá stébla stříháme opatrně, abychom je nezlomili. Na větší dílky ornamentu používáme dolní části, které nařizneme a rozžehlíme, na menší tenčí zbytek stébel. Z rozžehlených stébel (podle barvy slámy volíme teplotu žehlení – len x bavlna) vystřihneme libovolné tvary a lepíme na podklad (nejlépe lepidlem zn. Herkules.) hotové obrázky zatížíme a necháme zaschnout. Nakonec je vlepíme do přání, adjustujeme, přilepíme na tkaninu atd. Předlohy vám pomohou při lepení slámy. Předkreslete si daný motív na papír (užití pravítka by mělo být samozřejmostí) a poté vystřihujte a nalepujte slámu. Po zísání zkušeností si mužete navrhovat své originální motívy nebo se inspirovat pravými hanáckými kraslicemi.

Zdobení a barvení vajíček

Zdobení vajec včelím voskem patří k nejstarším technikám. Pěkná bílá vajíčka hrotem nože na obou koncích vyťukneme. Dírkami potom vajíčka vyfoukneme. Vajíčka si připravujeme několik týdnu před velikonocemi, abychom je mohli zužitkovat při vaření. Před malováním výdufky odmastíme v teplé vodě se sodou. Potom je opatrně osušíme. Barvu uvaříme podle návodu na sáčku, nalejeme ji do prázdných zavařovacích sklenic a necháme vychladnout. Stul, na kterém budeme pracovat, přikryjeme papírem, připravíme si špejle, na kterých budeme vajíčka sušit. Na malování použijeme čistý včelí vosk, který koupíme v prodejně s včelářskými potřebami. Vosk opatrně rozpustíme nad kahancem nebo svíčkou v plechové nádobě. Teplota má být 60 stupnu C. Do tenké dřevěné třísky z měkkého dřeva zapíchneme špendlík. Připravíme si je v několika velikostech. Mužeme použít i prátko. Před začátkem práce necháme špendlík ve vosku zahřát. Vosk nesmí být přehřátý, jinak by se roztékal, nesmí však být ani málo teplý, protože by nedržel na skořápce. Ornamenty tvoříme tečkou a kapkou (tj. protažená tečka). Voskem ozdobené vajíčko ponoříme asi na 15 minut do sklenice s barvou. Lžičkou vajíčko vybereme, barvu z něho vylejeme, napíchneme je na špejli, kterou položíme na dva hrnečky a necháme sušit. Dokonale suché vajíčko nahřejeme a vosk vatou nebo papírovým ubrouskem setřeme. Na vajíčku se objeví bílý ornament. Chceme-li mít několika barevný ornament, naneseme po zaschnutí další ornament a vajíčko ponoříme do druhé barvy. Postupujeme od světlých barev po tmavé. Na kresbě je ukázka prvku, které mužeme na ozdobu použít.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára