2. októbra 2010

Pokrývky se zlatohnědou výšivkou

Pokrývky jsou vyšity na šedém plátně zlatohnědou mulinkou plným plochým stehem a stonkovým stehem. Okraj je široký 3 cm a začištěn je do rovné linky zoubků.

Výšivka z Liptovské Lužné

Ukázkou jednoduchosti a elegance jsou tyto dvě pokrývky z Liptovské Lužné vyšité na červeném a žlutém plátně. Kratší okraje pokrývky jsou začištěné skrytým stehem, delší jsou založeny do pruhu jednoduché ažurky. Výšivka je provedena plným plochým stehem bavlnkou o odstín světlejší, než je podkladová tkanina. Střed kruhu je vyšit pavoučkem.
 

Maďarská výšivka

Táto výšivka je provedena na černém filcu dvěma odstíny modré, dvěma odstíny fialové, bílou a oranžovou perlovkou. Motiv je hezký a zdobil by i pokrývku z plátna přírodní barvy. Výšivku by bylo lépe uplatnit na plátně větších rozměrů, kde by plné plochy lépe vynikly a výšivka by byla vzdušnější. Vyšíváme plným plochým stehem a stonkovým stehem.

Bílá pokrývka s hnědou výšivkou

Nejprve si předkreslíme vzor na plátno. Vyšíváme smetanovou a zlatohnědou bavlnkou na bílé plátno. Pěticentimetrový okraj je zakončen z rubové strany do jemné ažurky.

Bílá pokrývka s pestrou výšivkou

Pokrývka z bílého bavlněného plátna je vyšita pestrými bavlnkami: červenou, růžovou, zelenou, žlutou, světle fialovou, tmavě fialovou, světle modrou a starorůžovou bavlnkou. Vyšíváme plným plochým a stonkovým stehem. Okraj je zakončen jemnou krajkou.

Úsporné prostírání

Jednoduché úsporné prostírání je vyšito nesmírně jednoduše. Květinka je vyšita slzičkovým stehem bílou perlovkou, střed je vyšit žlutou bavlnkou a stopky a lístečky zelenou bavlnkou stonkovým stehem. Okraj je obháčkován jednoduchou kraječkou, kterou háčkujeme podle kresby. 

Pokrývka s hnedou výšivkou

Pokrývka z béžového plátna je vyšita plným plochým stehem šitým po nití, ažurkou, křížkem a krokvičkou. Použita se tu perlovka hnědá, tmavší oranžová a bordó. Okraj je založen 2 cm do rubu a přišít k jednoduché ažurce.
 

Ubrus s vyšívaným okrajem

Velikost ubrusu se řídí velikostí stolu, na který jej budeme prostírat. Půvabný motiv karafiátu je vyšit červenou bavlnkou a lístečky a stonky jsou vyšity hnědou bavlnkou. Vyšívací techniky: křížkový steh a beraní růžky. Motivy jsou položeny na pruhu křížkové výšivky, vyšitý béžovou bavlnkou. Centimetrový okraj je začištěn také do pruhu křížků vyšitých béžovou bavlnku. Ubrus je z béžové panamy.

1. októbra 2010

Světle modré úsporné prostírání

Tento nenáročný vzorek je určen tém, které se učí vyšívat, i těm které zápasí s každou hodinou volného času. Pravidelný rytmus hustých a řídkých čtverečků vyšívaných bílou mulinkou na jemné panamě bude právě tím typem, relaxace, který potřebujete po celodenní práci.
 

Pokrývka s červenomodrou výšivkou

Pokrývka je vyšitá na bílém vyšívacím plátně červenou a modrou bavlnkou křížkovým stehem, beraními růžky a copánkovým stehem. Do copánkového stehu je z rubové strany začištěn okraj.

Pokrývka s výšivkou květinek

Pokrývka je vyšita na bílou podkladovou tkaninu třemi odstíny červené a třemi zelené bavlnky. Centimetrový okraj je založen do rubové strany a jemně přišít. Zakončen je háčkovanou krajkou. 

Pokrývka s červenomodru výšivkou

Velikost: 25 x 35 cm. Pokrývka je vyšitá na bílém vyšívacím plátně červenou a modrou perlovkou.
Použité stehy: Křížek, copánkový steh a beraní růžky. Centimetrový okraj je založen pod dva řádky copánkového stehu. 

Pokrývka z bílé panamy

Velikost: 24 x 42 cm. Pokrývka z bílé panamy je vyšitá červenou a bílou perlovkou. 
Použité stehy: křížek, beraní nůžky, copánkový steh a ažurka.

Obdélníková pokrývka

Pokrývka je vyšita na béžové panamě červenou, černou a žlutou perlovkou hladkováním, křížkem a stonkovým stehem. Dvoucentimetrový okraj je z rubové strany začištěn do pruhu zadního stehu šitého červenou bavlnkou. 


29. septembra 2010

Pokrývka z červené perličky

Obdélníková pokrývka je vyšita křížkovým stehem žlutou perlovkou. Třicentimetrový okraj je zakončen ažurkou, do které je z rubové strany začištěn.

28. septembra 2010

Pokrývka se zelenou výšivkou

Pokrývka je vyšitá na bílém plátně zelenou a černou perlovkou křížkovým stehem. Třicentimetrový okraj je zakončen pruhem ažurky, do které je z rubové strany přišit.

Obdélníková pokrývka s červenou výšivkou

Velikost: 67 x 37 cm. Střed obdélníkové výšivky tvoří pruh pěti řádů dvojřadové mešterky. Za mešterku vytáhneme dvě nitky a mezi řádky vynecháme čtyři. Vzor vyšíváme podle kresby červenou perlovkou.Pokrývka s hnědou výšivkou

Velikost: 65 x 42 cm. Pokrývka je vyšita na žluté tkanině hnědou a béžovou vyšívací bavlnkou. Použité steh: křížek, stonkový steh. Okraj zakončen půlmešterkou, která zpevňuje vytřepený okraj.


27. septembra 2010

Taška se žlutočernou výšivkou

Velikost: 30 x 35 cm. 
Materiál: juta, žlutá a černá vlna, 2 dřevěné knoflíky. Tašku a opasek ušijeme z čistého nepoužitého pytle. Motiv ptáčků je vyšit žlutou a černou vlnou podle kresby. Spodní část tašky je zakončena hladkováním, stonkovým stehem a krokvičkou. Na vrchní části tašky jsou vyšity tři řady stonkového stehu a mešterka, která upevňuje střapce. Taška se zavírá dřevěným knoflíkem. Po obvodě je vyšita černou vlnou kroužkovacím stehem. Pásek je ozdoben třemi řadami stonkového stehu černou a žlutou vlnou. Zapíná se též na dřevěný knoflík.
     

Bílá pokrývka se zlatohnědou výšivkou

Na bílé podkladové tkanině je vyšit motiv devíti kosočtverců, který zdobí střed. Centimetrový okraj je založen do pruhu křížkové výšivky.Pokrývka s vyšitým strědem

Střed této pokrývky je vyšit čtyřmi motivy zlatohnědé výšivky, provedené křížkovým stehem zlatohnědou vyšívací bavlnkou. Centimetrový okraj je zakončen jednoduchým pruhem křížkové výšivky. Podkladová tkanina: béžová panama.