7. októbra 2010

Polštářě - hračky

Materiál: cca 30 cm manšestru20 cm bavlněné kostky, 10 cm bílého plátna nebo kanavy, 6 balíčků vaty (600 g), kousek červené a černé plsti, zbytky vlny, knoflíčky.
Postup práce: Na látku si nakreslíme obrys šaška nebo velblouda. Potom vystřihneme jednotlivé díly z plsti, manšestru, plátna nebo kostky, podle toho, co jsme si vybrali. Při stříhání necháváme po  obvodě 1 cm na sešití. Když máme oba díly hotové, přežehlíme je. Potom je položíme lícovou stranou k sobě, sešpendlíme a pečlivě sešijeme. Na vnitřní straně vynecháme asi 10 cm otvor, abychom mohli hračku obrátit a pohodlně vycpat vatou. U šaška vycpáváme nejdříve ruce a u ramen je prošijeme. Potom vycpeme celého panáka a otvor zašijeme. Nakonec nalepíme nos a ústa, které jsme vystřihli z plsti. Vlasy děláme z vlny. Šle na předním díle šaška přišijeme současně s knoflíky. K vycpání velblouda a šaška potřebujeme pět balíčků vaty, na vodníka jeden balíček.     

Dečky

Jednoduché hladkované vzory jsou doplněny křížkem, křivinkou a formovacím stehem. Můžeme, je použít na jakékoliv barevné plátno v bílé barvě, právě tak jako na plátno v bíle nebo krémové v decentní barevnosti. Vzory můžeme umístit na okraje obdélníkových deček nebo jimi zdobit střed nebo okraje dečky čtvercové. Rohy řešíme pomoci zrcadélka přiloženého v 180 stupňovém úhlu k pásu.    

Bačkorky z jednoho dílu

Háčkujeme je z chemlonu, který je velmi pevný. Spotřeba 80 g. 
1., řada - 7 řet. ok,
2. řada - řetízek obháčkujeme z obou stran krátkými sloupky. Na začátku a na konci uháčkujeme do jednoho řet. oka 3 kr. sloupky, čímž bačkorku rozšiřujeme. Takto háčkujeme, dokud nemáme 26 sloupků. Dále háčkujeme dvojitými kr. sloupky: vpíchneme, nahodíme, protáhneme, píchneme do následujícího sloupku, nahodíme, protáhneme, nahodíme třemi oky na háčku, 1 řet. oko. Takto uháčkujeme 13 řad. Vrch rozdělíme na polovičku a dále už neháčkujeme dokola, ale vracíme se. Při každém obrácení háčkujeme 2 řet. oka. takto háčkujeme asi 22 řad. Konec bačkorky sháčkujeme. Otvor obháčkujeme pikotkami.          6. októbra 2010

Úsporné prostírání

Krásné vzory této lidové výšivky jsou určeny na úsporné prostírání. Hladkování je tu doplněno křížkem, křivinkou a mešterkou. Vzor květu můžeme vyšít na anglické prostírání buď na jednu stanu v řadě za sebou, nebo můžeme jednotlivým kvítkem ozdobit v rohu čtvercový ubrousek. Hladkování je tu doplněno křížkem. 

Technika vyšívání v Liptovské Lúžne

Nejdříve si výšivku předkreslíme. Lícová strana se hustě překrývá stehy, na rubové straně zůstávají jen krátké stehy v kontuře vzoru. Jehla se opatrně vpichuje v kontuře vzoru o kousek dále, než se zapíchla z lícové strany. Malé ploché vzory různé lístky nebo slimáčci se šijí plným plochým stehnem z lícové i z rubové strany. Některé vzory jsou jsou přizdobené řetízkovým stehem. Vyšíváme měkko vlnou, případně Crilanem.   

Výšivka z Ryban

Technika vyšívaných vzorů z Ryban patří k nejsnadnějším vyšívacím technikám. Stonkový steh se pravidelně ukládá v několika linkách, a vytváří tak vzor. Stonkovým stehem se snadno tvarují i obloučky, zvlášť když vyšíváme měkkou vlnou. Vzory jsou na plátně předkreslené. Dbáme na to, aby vodorovné linky, z kterých vzor vyrůstá, byly vyšity po nití. Výšivka se může sít na rámu, anebo volně v ruce. Obrázky jsou odborně zapaspartovány. Tímto vzorem můžeme vyšít dečku nebo úsporné prostírání. 

Dekorativní obrázky

Výšivka je šita pestrou měkkou vlnou na režném plátně a zdobně zapaspartována. Horní obrázek je v červeno - bílé barvě, spodní je vyšit pomerančovou, skořicovou, bílou a modrou vlnou.

Výšivka

5. októbra 2010

Závěsy

V prodejnách domácích potřeb si koupíme dva kruhy na roury od kamen. Ty potom hustě obtáčíme chemlonem. Konec nitě z rubové strany zašijeme. Podle vlastní fantazie vyšijeme z rubové strany do kruhů geometrický motiv. Potom kruhy sešijeme. Na cop potřebujeme 36 nití 3 m dlouhých. Rozdělíme je na tři díly. Z rubové strany přišijeme cop okolo kruhu. Nakonec obháčkujeme krátkými sloupky kroužek na záclony a přišijeme ho ke kruhům. Závěs můžeme udělat i ze dvou odstínů téže barvy.

Úsporné prostírání

Květ: zelená barva ve 4 odstínech, lístky květu ve 3 odstínech starorůžové, střed květu je hnědý, oranžový a zelený.


  

Úsporné prostírání

Květ: zelená bavlnka ve 4 odstínech, žlutá ve 3 odstínech, šedobílá ve 3 odstínech.

Úsporné prostírání

Velikost: 30 x 43 cm. Prostírání z jemné bílé panamy je v levém rohu zdobené květinovým motive. Každý člen rodiny bude mít jiný motiv. Okraj je zahnutý do rohu v šířce 1,5 cm a přišit k jemné lince křížkového vzoru. Květ je umístěn 2,5 cm od jednoho i druhého okraje. 
Květ 1: zelená ve 3 odstínech, žlutá ve 2 odstínech a hnědá ve 2 odstínech.
Květ 2: zelená barva ve 3 odstínech, starorůžová ve 3 odstínech.

Vzor vyšívky

Vzor vyšívky

4. októbra 2010

Vzor vyšívky

Vzor je vyšit černým, žlutým, červeným a bílým křížkem, dále copánkovým černým křížkem, polovičním řetízkem žlutým a červeným opleteným stehem.

Vzor vyšívky

Vzor je vyšit křížkem bílou, růžovou, modrou, tmavočervenou, žlutou a fialovou perlovkou, dále žlutým a fialovým hladkováním a bílou krokvičkou.