17. februára 2011

Okrasné tykve

Tykve jsou jednoleté pnoucí rostliny poměrně bujného vzrůstu. Jejich listy jsou veliké, různě laločnaté a někdy i bíle stříkané. Květy jsou žluté, obojpohlavní a rozkvétají jen na krátkou dobu. Plody jsou mnohosemenné bobule, zbarvené obvykle žlutě, zelené nebo smetanově bíle. Povrch těchto plodů bývá u některých forem bradavičnatý, jak tomu je právě u tykví okrasných. Narovnané na miskách i jednotlivě umístěné na nábytku nám slouží jako dekorace bytu po celé zimní období. 

Pergola

Každý z nás potřebuje na zahradě koutek, kde by si mohl sednout do chládku, přečíst si noviny a kochat se krásou, kterou jsme obklopení. A takovým koutkem je právě pergola. Stavíme ji nejčastěji ze dřeva, které je nejvděčnějším materiálem. Jeho životnost závisí na použité konstrukci a impregnaci. Dřevo impregnujeme namáčením nebo natíráním. Na délce impregnace v impregnačním roztoku závisí kvalita impregnace. Při impregnování natíraním postupujeme tak, že dřevo natřeme několikrát, ale s časovým odstupem. Impregnační materiál koupíme v obchode s barvami a laky. Pergola je zhotovená z hranolků o průměru 12 x 12 cm. Vodorovné nosné fošny jsou široké 12 cm a tlusté 3 cm. Rozestup mezi hranolky by neměl přesahovat 250 cm, aby se latě, které vytvářejí střechu, neprohýbaly.
Lavice na sedění je zhotovena tak jako konstrukce pergoly, jen v menším měřítku. Podlaha je vyložena impregnovanými dřevěnými dřevěných kostkami o rozměru 8 x 8 x 20 cm. Místo dřevěných kostek můžeme podlahu vyložit i cihlou nebo betonovými kostkami. 
Zastínění pergoly dosáhneme popínavými růžemi, clematisem, vinnou révou nebo jinou popínavou rostlinou.

14. februára 2011

Bledě modrá přikrývka

Přikrývka je z bledě modrého plátna vyšitá velmi jednoduchým motivkem kvítků. Lístky kvítků se šijí bílou bavlnkou slžičkovým způsobem a jejich střed je vždy v jedné polovině zaplněn jedním stehem zlatohnědé bavlnky. Touto barvou jsou vyplněné i středy kvítků. Šijí se drobnou křivinkou nebo se vyplní živelně kladenými krátkými stehy. Stopky jsou vyšité stonkovým stehem a lístečky slzičkovým stehem zelenou bavlnkou. Dvoucentimetrový okraj je zakončen ozdobnou ažurkou.
    

Mísa s malými tykvemi

Je samozřejmé, že ne každá tykev vyroste velká. Existuje velké množství druhů různého tvaru i barev. Z nich si můžeme udělat při troše šikovnosti ozdobnou mísu. Nejhezčí je mísa bílá, kterou taktéž vyložíme dobře navlhčeným mechem, který můžeme případně zabalit do měkkého králičího drátu s malými oky. Nyní si navrch položíme malé pestrobarevné tykve a mezi ně budeme zapichovat větvičky jeřabin nebo jiných ozdobných bobulovitých rostlin. Přizdobíme je několika květy chryzantém. 

13. februára 2011

Sklápěcí lavice

Lavice je vhodná do zahrady k chatě nebo na balkón. Sklopené nezabere totiž žádné místo. Je upevněná na pevnou stěnu a zavěšená na řetězech. Lavice je dlouhá 110 cm a na její zhotovení potřebujeme měkké dřevo. Spodní lišta na stěně je 110 cm dlouhá, horní 130 cm. Lišty jsou ke stěně přišroubované třemi šrouby. Spodní lišta upevňuje sedací část lavice. lišty na sedadle jsou 10 cm široké a 2,2 cm tlusté. Mezi nimi je 2 cm mezera. Před započetím práce všechny díly naimpregnujeme. 

  • kresba s potřebnými rozměry
  • při sklopení je lavice zajištěná dvěma pojistkami
  • jeden ze dvou závěsů, který spojuje sedací část se spodní lištou
  • spojení oka se řetězem

Úsporné prostírání na chatu

Jestliže máme chatu zařízenou stylovým nábytkem, potom by správné prostření mělo vypadat asi takto: úsporné prostírání z kukuřičného listí je prostřené keramikou a dřevěným nádobím.

Tykev na psacím stole našich dětí

Suchou tykev navrtáme na rozličných místech vrtákem. Pro tužky navrtáme otvor větší, pro větvičku s lístky menší. Do větších otvorů potom děti buď odkládají tužky, nebo do nich dáme barevné pastelky. Větvičku se suchými lístky zpestříme tím, že některé z nich temperovými barvami nabarvíme na modro a žluto. Takto upravená kytice bude na podzim veselou výzdobou dětského pokoje.
 

Jednoduché vzorky

Jednoduché vzory jsou určené na okraje úsporného prostíraní, na dečky, které pokládáme do servírovacích tácků, nebo si jimi ozdobíme okraj koktajlové zástěrky. Tyto vzory jsou určené také na ozdobu ubrusů nebo úsporného prostírání:
Vzor č. 1:
Květinky jsou vyšité dvěma odstíny modré a dvěma růžové perlovky. Lístečky jsou tmavozelené a linka je čokoládově hnědá. Spodní kvítky jsou červené a lístky tmavozelené. 
Vzor č. 2:
Stopky, které mají na konci oranžové hnědé kvítky, jsou tmavozelené a kruh květinek je modrý. spodní hladkované linky jsou kávově hnědé ozdobeně oranžové hnědými květinkami zespodu a tmavozelenými svrchu.
   

Přikrývka s červenou výšivkou

Velikost: 40 x 84 cm. Přikrývka je vyšitá na přírodním plátně červenou, pomerančovou a žlutou bavlnku. Použité techniky: hladkování, mešterka, křížek a srdíčkový řetízek ve dvou řadách. Okraj je zakončen kroužkovacím stehem, který je z vnitřní strany orámovaný stonkovým stehem.

Obdélníková přikrývka

Velikost: 88 x 52 cm. Přikrývka je vyšitá na bíl panamě bílou, oranžovou, červenou, světle modrou a tmavomodrou perlovkou. Použité techniky: křížek, hustý křížek, mešterka, beraní růžek a pětibarevná hrachovinka. Centimetrový okraj ukončíme jednoduchou ažurkou.