20. marca 2010

Efektná Prikrývka

Môžeme ju použiť všestrane - na váľandu, gauč alebo aj do auta. Môžeme na ňu použiť rozličné zvyšky polohrubej vlny, vhodná by bola aj chemlonová hrubšia priadza, ihlice č. 3.
Štvorec vo veľkosti 14 x 14 cm: Začneme na 36 očiek a pletieme jerseovou vzorkou, t. j. líce hladko - rub obrátene, do výšky 14 cm, kde všetky očká uzavrieme naraz. Podľa toho, aká je hrubá vlna, musíme prispôsobiť aj počet očiek. Takto upletieme asi 126 štvorcov v rôznych farbách a zošijeme ich tak, aby sme na dĺžku mali 14 štvorcov a na šírku 9 štvorcov. Okraj prikrývky obháčkujeme do výšky 5 cm tmavou vlnou. Robíme polostĺpiky, t. j. nahodíme, vpichneme do určeného miesta, naberieme vlnu a pretiahneme vpichnutím, naberieme vlnu a pretiahneme všetkými očkami na háčiku. V rohoch háčkujeme 3 polstĺpiky do jedného miesta. Hotovú prikrývku môžeme podložiť podšívkou.

19. marca 2010

Detský kabátik - pletený zboku

Na 1 - 6 mesiacov. Spotreba asi 120 g stredne hrubej vlny., ihlice č. 3
 Jerseová vzorka: Líce hladko -rub obrátene.
Vrúbiková vzorka: Na líci i na rube stále hladko.
Dierková vzorka:
1. rad - líce: kraj. očko - (nahodiť - 2 očká hladko spliesť do jedného očka) - vzorku v zátvorke opakujeme a rad končíme kraj. očkom.
2. rad - rub: obrátene.
3. rad - líce: kraj. očko - 1 hladko - (nahodiť - 2 očká hladko spliesť do jedného očka) - vzorku v zátvorke opakujeme a rad končíme: 1 hladko - kraj. očko.
4. rad - rub: obrátene.
Vzorku opakujeme od prvého radu.
Na kabátik striedame stále 10 riadkov jerseovou vzorkou a 8 radov dierkovanou vzorkou. Kabátik začíname od stredu vzadu na 5é očiek, pletieme č rady vrúbikovou vzorkou a ďalej pokračujeme takto: 4 očká pri spodnom okraji stále vrúbikovou vzorkou na spodnú obrubu - 36 očiek pletieme striedavo 10 riadkov jerseom a 8 riadkov dierkovou vzorkou - posledných 10 očiek na sedielko vrúbkovanou vzorkou. Na zaoblenie sedielka pracujeme striedavo skrátené rady takto: od spodného okraja upletieme 46 očiek, t. j. posledné 4 očká na sedielku nepletieme, prácu obrátime a pletieme späť, ďalšie 2 rady pletieme na všetkých očkách. Toto stále opakujeme. Keď máme upletených prvých 14 cm, dáme 36 očiek smerom od spodného okraja hore na spínadlá a nahodíme nových 36 očiek na rukáv. Pletieme rovnakým spôsobom ako zadný diel vcelku so sedielkom, len pri spodnom okraji rukávika pletieme 10 očiek vrúbkovou vzorkou a pri každom druhom krátení radu na sedielku nepletieme 10 očiek pri spodnom okraji rukávika, aby sa nám manžetka zúžila. Keď máme rukávik 20 cm široký, uzavrieme 36 očiek. Očká zo spínadiel dáme na ichlicu a pokračujeme v pletení predného dielu rovnakým spôsobom, ako sme plietli zadný diel. pletieme do šírky 28 cm, potom dáme znova 36 očiek smerom od spodného okraja na spínadlá. nahodíme 36 očiek a upletieme druhý rukávik rovnakým spôsobom ako prvý. Očká zo spínadiel dáme na ihlicu a upletieme druhý zadný diel do rovnakej výšky. Končíme č radmi vrúbikovou vzorku a všetky očká uzavrieme. 
Dohotovenie: Zošijeme rukáviky. Dirkami, ktoré sa vytvorili v skrátených radoch na sedielku, pretiahneme stužku, ktorú vzadu zaväzujeme.
 

18. marca 2010

Pulóver z melírovaného úpletu

Podľa nákresu na horný obvod 92 cm zhotovíme si strih v skutočnej veľkosti. Spotreba po 250 až 300 g bielej, polotmavej a tmavej vlny strednej veľkosti, ihlice č. 6 a č. 7. Pletieme všetkými farbami súčasne.
Pružná vzorka: 1 hladko - 1 obrátene - stále nad sebou. Plastická vzorka do obdĺžnikov: (počet očiek je deliteľný 8 a 2 očká navyše).  
1. a 3 rad - líce: kraj. očko - 2 hladko (4 obrátene - 4 hladko) - vzorku v zátvorke opakujeme a rad končíme: 4 obrátené - 2 hladko - kraj. očko.  
2. a 4. rad - rub: kraj. očko - 2 obrátene - 4 hladko - (4 obrátené - 4 hladko) - vzorku v zátvorke opakujeme a rad končíme: 2 obrátené - kraj. očko.  
5. a 7. rad - líce: kraj. očko - 2 obrátené (4 hladko - 4 obrátene) - vzorku v zátvorke opakujeme a rad končíme : 4 hladko - 2 obrátene - kraj. očko.  
6. a 8 rad - rub: ako 1. a 3. rad. Vzorku opakujeme od 1. radu.
Zadný diel: Začneme na 34 očiek, upletieme obrubu pružnou vzorkou na ichliciach č. 6 do výšky 4 cm a ďalej pokračujeme plasticou vzorkou rovno až pod pazuchy, a to prvých 7 cm na ihliciach č. 6 a ďalej už na ihliciach č. 7. Na prieramky uberáme z obidvoch strán : 2 a 2 x 1 očko. Ďalej pletieme rovnako až k pleciam, ktoré uzavierame po 3 očkách a výstrih uzavierame od stredu na 2 x. 
Predný diel: Začneme a pletieme ako zadný diel, len výstrih vypracujeme najprv takto: Najprv uzavrieme stredných 12 očiek, potom 2 x 1 očko a dopletieme rovno.
Rukáv: Začneme na 16 očiek, upletieme manžetu pružnou vzorkou do výšky 5 cm na ihliciach č. 6. Ďalej pokračujeme plastickou vzorkou na ihliciach č. 7 a z obidvoch strán pridávame po 1 očku vždy vo vzdialenosti asi 7 cm. Na rukávový oblúk uberáme 2 x 2, ďalej po 1 očku, hore 2 x 2 a zvyšujúce asi 4 očká uzavrieme naraz. Druhý rukáv upletieme rovnako.
Hotové diely: Vypneme podľa strihu, položíme na ne vlhkú látku a necháme uschnúť. Zošijeme švy a vsasíme zošité rukávy. Nadhodíme asi 44 očiek na lem k výstrihu, pletieme na ihliciach č 6 pružnou vzorkou do výšky 2 cm a potom uzavrieme všetky očká do vzorky. Obrubu zošijeme a prišijeme k výstrihu.
 

Vesta z melírovaného úpletu

Podľa nákresu na veľkosť 8 - 10 rokov zhotovíme si strih v skutočnej veľkosti. Spotreba asi po 150 g svetlej, polotmavej a tmavej vlny strednej hrúbky, ihlice č. 7. Pletieme všetkými farbami naraz.
Jerseová vzorka: Líce hladko - rub obrátene. Pružná vzorka: 1 hladko -1 obrátene - stále za sebou. Zadný diel: Začneme na 32 očiek a upletieme obrubu pružnou vzorkou do výšky 4 cm. Ďalej pokračujeme jerseovou vzorkou rovno až pod pazuchy, odkiaľ uberáme na prieramky z obidvoch strán: 2 x 2 a 1 očko. Ďalej pletieme rovno. Plecia uzavierame po 3 očkách a výstrih od stredu na 2 x. Predný diel: Začneme a pracujeme ako zadný diel, len v hĺbke prieramkov rozdelíme očká na polovicu na výstrih a uberáme ďalej po 1 očku v každom 4. rade. Hotové diely: Vypneme podľa strihu a na rube naparíme cez vlhkú látku. Zošijeme prieramky a bočné švy. Nahodíme asi 47 očiek na obrubu k výstrihu, pletieme pružnou vzorkou do výšky 2 cm a z obidvoch strán uberáme po 1 očku. Potom uzavrieme všetky očká do vzorky, t. j. pletieme pružnou vzorkou a súčasne uzavierame. Zošijeme obrubu a prišijeme k výstrihu. Na obruby k prieramkom nadhodíme asi po 30 očkách a pletieme tiež do výšky 2 cm pružnou vzorkou. Obruby prišijeme k prieramkom.

17. marca 2010

Čo a ako v domácnosti

 • Ak chcete vyčistiť vnútro fľaše alebo vázy, ktoré majú úzke hrdlo, rozdrvte škrupinu zo surového vajca, nasypte ju do vnútra nádoby a zalejte trochou vody. S obsahom dobre potrepte, potom vylejte a opláchnite vodou.
 • Ak chcete z kuchyne odstrániť nepríjemný zápach z varenia, zapáľte na chvíľu nad plameňom kôrku z citróna alebo z pomaranča.
 • Ak chcete, aby sa do záhybov obuvi, najmä medzi podrážku a zvršok dostal čistiaci krém, použite opotrebovanú kefku na zuby. Občas pretrite podrážky topánok kvalitným bezfarebným krémom. Nebudú vám natoľko premokať.
 • Ak chcete vyčistiť nábytok z prútia, vykefujte ho s vodou, do ktorej ste pridali za hrsť hrubej soli.
 • Ak chcete odstrániť z kožených predmetov škvrny od atramentu, pretrite ich handričkou namočenou do teplého mlieka.
 • Ak chcete, aby sa zásuvka pri otváraní nezadierala, natrite ju na príslušných miestach špongiou namočenou do koncentrovaného mydlového roztoku.
 • Ak chcete, odstrániť z nýbytku škvrny po sviečke, použite na to nôž, ktorý ste tesne pred tým namočili do vriacej vody. 
 • Ak sa nechcete popáliť pri varení horúcou pokrievkou, zastrčte pod uško korkovú zátku. Za ňu pokrievku dvíhajte.
 • Ak chcete z nádoby z umelej hmoty, v ktorej odkladáte syr alebo cibuľu či koreniny odstrániť zápach, umyte ju vo vode, v ktorej ste rozpustili sódu bikabónu.
 • Ak chcete zo zhrdzavenej zámky odstrániť hrdzu, nakvapkajte do nej petrolej a potom jemným štetcom znútra pretrite. 
 • Ak nechcete, aby kel alebo karfiol pri varení zapáchali, pridajte do vody, v ktorej sa varia, kocku cukru.
 • Ak chcete pekne vyžehliť čipky, hlaďte ich vžd smerom dnu, tak sa im okraje príliš neroztiahnu.
 • Ak chcete dobre vyčistiť liatinové predmety, drhnite ich nakrájanou cibuľou a potom ich handričkou namočenou do oleja vyleštíte.
 • Ak chcete z nýbytku odstrániť škvrny od plesne, použite handričku namočenú v liehu alebo v benzíne.
 • Ak chcete vyčistiť krištálové sklo, urobte tak s rozpoleným surovým zemiakom.
 • Ak chcete, aby vám kuchynské nože dlho vydržali, nemáčajte ich dlho vo vode, aby sa nepoškodila rúčka.
 • Ak chcete, aby z obývacej miestnosti zmizol cigaretový zápach, zapáľte v nej na chvíľu niekoľko sviečok.
 • Ak chcete oživiť farbu kachličiek na stavaných kachliach, pretrite ich handričkou namočenou do ľanového oleja.
 • Ak chcete, aby uzáver na fľaši s lepidlom neprischol, natrite hrdlo olejom.
 • Zlaté alebo strieborné šperky vyčistíte najlepšie v teplom roztoku vody a mydla, do ktorého pridáte jednu lyžicu denaturovaného liehu. Chvíľu ich nechajte v roztoku, potom prepláchnite čistou vodou a dobre poutierajte do sucha. Získajú opäť svoj lesk.
 • Kuchárska kniha sa pri používaní v kuchyni ľahko znečistí. Zabránite tomu tak, že ju otvorenú na strane s patričným receptom navlečiete do priesvitného polyetylénového vrecka.

16. marca 2010

Pekné aj v zime

Viete, že pekná pokožka je odrazom nielen zdravia ale aj nálady? Preto sa nemračme na zimné dni. Zima ako každé ročné obdobie má aj svoje príťažlivé stránky. Myslite radšej na ne. A vôbec, psychicky i fyzicky sa prispôsobte aj jej nepríjemným stránkam. Inými slovami, kým je mráz nepríjemnou stránkou zimy, príjemné sú zimné športy, divadlo a iné zábavy, ako koncerty, tanec a ostatné spoločenské podujatia. V zime budeme teda takisto aktívni ako v lete, neprestaneme denne ráno cvičiť, budeme chodiť pešo a nevynechávame ani prechádzky v prírode. Tak si zlepšíme krvný obeh a ľahšie budeme znášať zimu, aj nálada bude veselšia. Pritom aj móda nám vychádza v ústrety, nohavice, dlhšie kabáty, kožušinové čiapky poskytujú výbornú ochranu pred chladom. Nahá tvar je najviac vystavená zime, vetru a náhlym zmenám teploty. Svaly a krvné vlásočnice sa sťahujú a pokožka sa vysušuje a vráskavie. Aj ústredné kúrenie vysušuje pleť. Preto musíme svoju pleť chrániť vhodnými krémami. V zime bez ohľadu na to, akú máme pleť, treba zmeniť spôsob používania krémov na dež a na noc. Cez deň to bude skôr matnejší krém a na noc si na pleť nanesieme hydratačný. Ráno si natrieme tvár výživným mastnejší krémom a necháme ho vsiaknuť, potom si položíme zľahka na tvár papierový obrúsok aby sme odstránili nadbytočný krém. Až potom môžeme na pleť naniesť tekutý púder, ktorý môžeme ešte prepudrovať práškovým púdrom. Samozrejme, že večer si pleť treba dôkladne vyčistiť pleťovým mliekom. Občas si dáme na tvár večer po vyčistený kamilkový obklad (na 5 až 10 minút). Očistená tvár sa upokojí, Potom nanesieme na pleť hydratačný krém v tenkej vrstve. Keď vyberáme kozmetické prostriedky, musíme myslieť na to, akého druhu je naša pleť. To znamená, že ju musíme dobre poznať. Až potom sa nám podarí vybrať to, čo našej pokožke prospeje. 
Jemná a suchá pleť potrebuje väčšiu ochranu mastnejšími krémami, na čistenie pleťové mlieko mastnejšie a pleťovú vodu zásadne bez alkoholu.
Hrubšia mastná pleť, ktorý vylučuje mastnou, potrebuje ľahký krém alebo olej na rastlinnej báze, na čistenie emulzie a slaboalkoholické pleťové vody.
Zvláštnym problémom sú v zime jemné pokožky s rozšírenými kapilárami. Osoby s takou pleťou majú obyčajne červené, studené ruky a nohy. To všetko sú príznaky zlého krvného obehu, takže treba myslieť predovšetkým na to. Gymnastika, masáže, striedavé kúpele rúk a nôh sú veľmi úspešné prostriedky, ak ich robíte pravidelne a vytrvalo. Odporúča sa ľahká kalorická strava, bohatá na vitamíny A, B, C a D. Vyhýbajte sa alkoholu a silne korenistým jedlám. Taký druh pokožky nesmie byť bez ochrannej vrstva výživného krému, lebo je veľmi chúlostivá na náhle zmeny teploty. Ak sú kapiláry na tvári veľmi rozšírené, môžu sa odstrániť u lekára dermatológa. V zime je veľmi citlivá aj jemná pokožka na perách. Natierame si ju tiež krémom, prípadne rúžom, ktorý v istej miere tiež ochráni. Dobrá je aj hrozienková masť. Aj oči môžu utrpieť zimou a vetrom, sčerveňajú, slžia, napuchnú viečka. Stáva sa to najmä počas zimných rekreácií. Vtedy si chránime oči okuliarmi s tmavými sklami. Na oči si dávame kamilkové obklady. Pri zimných športoch nevyhnutne treba používať vrstvu ochranného krému alebo oleja. V zime používame svetlejšie odtiene make up, aby pleť pôsobila prirodzenejšie. V zásade dbáme vždy na to, aby sme si pleť vždy večer dokonale vyčistili, aby si cez noc odpočinula.  

15. marca 2010

Vyšívka z okolia Myjavy

Súčasťou modernej bytovej výzdoby sú aj vyšívané podušky. Jednou z nespočetných vzorov pre podušky je aj z Myjavy. Myjava, a vôbec kraj okolo Myjavy je známy krásnymi výšivkami na kanavu. Prevládajú kombinácie farieb červenej a čiernej a hnedej so žltou. Výšivka na tejto poduške je z dvoch motívov. Okrajový rámcuje hlavnú výšivku. Poduška je dlhá 50 cm a široká 45 cm. Rámcový motív je z každej strany od hlavného motívu vzdialený 5 cm. Technika výšivky je náročnejšia. vyšívajú sa rovnaké (vertikálne a horizontálne) stĺpiky so šikmými do každej nite. Veľmi dôležité je rovnomerne uťahovať vyšívaciu niť, aby obrazce boli pravidelné a hladké. Hustota výšivky utvára plastický vzhľad celého komplexu. Technika vyšívanie je nasledovná:
Rámcové motívy
1. riadok - vertikálne stĺpiky. Prvé tri cez sedem nití 4 stĺpiky začneme cez 3 nite, 5-ty cez 4 nite, 6-ty cez 5 nití. 7-my cez 6 nití a vraciame sa a znova opakujeme obrazec.
2. riadok - sú horizontálne stĺpiky cez 4 nite. Technika je obkročný steh. Konečný efekt je steh ako na šijacom stroji. Horizontálne stĺpiky opakujeme dvakrát tak, aby začiatok druhého radu stĺpika bol v prostriedku prvého.
3. riadok - sú šikmé stĺpiky, ktoré ležia ako priesečnica uhlov štvorca cez 3 nite.
4. riadok - je veľmi pekný obrazec. Medzi jednotlivými obrazcami je medzera na 3 nite.
5. 6. 7. riadok - je opakovaním 3. 2. a 1. riadka v tamto podradí: 5. ako 3., 6. ako 2., a 7. ako 1. Potom je 5 cm pás kanavy!
8. až 24. riadok tvoria hlavný pás výšivky.
8. riadok je opakovaním 1. riadka.
9. riadok je opakovaním 1. riadka.
10. riadok je zložený z obrazcov. Skladá sa z horizontálnych stĺpikov postavených do trojuholníka, ktorý stojí na ostrom uhle.
11. riadok je opakovaním 3. riadka.
12. riadok vytvárajú horizontálne stĺpiky v tvare trojuholníka.
13. riadok je opakovaním 3. riadka.
14. riadok tvoria horizontálne stĺpiky, ktoré utvárajú obrazec trojuholníkov stojacich na ostrom uhle tesne za sebou.
15. riadok je opakovaním 3 riadka.
16. riadok tvorí komplex obrazcov. Je náročný na pozornosť pri vyšívaní. Hlavný obrazec je štvorhranný ornament v podobe hviezdice. Skladá sa z horizontálne a vertikálne položených stĺpikov. Čierne doplňujúce obrazce vyzdvihujú hlavný ornament, bez nich je akoby prázdny.
17. riadok je opakovaním 3. riadka.
18. riadok je opakovaním 14. riadka.
19. riadok je opakovaním 3. riadka.
20. riadok je opakovaním 12. riadka.
21. riadok je opakovaním 3. riadka.
22. riadok je opakovaním 10. riadka.
23. riadok je opakovaním 3. riadka.
24. riadok je opakovaním 1. riadka.
Po hlavnom motíve je nova 5 cm široký pás kanvy a opakuje sa rámcový motív, čiže 1. až 7. riadok. 
Šikovná vyšívačka, ktorá venuje vyšívaniu aspoň hodinu denne. vyšije túto nádhernú podušku za 2 až 3 týždne. Motív tejto podušky môžete uplatniť aj na prikrývkach anglického prestierania tak, že hlavný motív  sa vyšije na väčšej prikrývke na ľavej strane a rámcový motív na pravej strane. Malé obrúsky sa zase môžu ozdobiť na ľavej strane troma hviezdicovými ornamentami z hlavného motívu a pravú stranu takto:
1. riadok - je 1. riadok rámcového motívu, 
2. riadok - je 3. riadok z rámcového motívu.
3. riadok - je 3. riadok z rámcového motívu,
4. riadok - je 3. riadok z rámcového motívu,
5. riadok - je 1. riadok z rámcového motívu.

14. marca 2010

Ako je to s udržovaním tela a ducha?

Ak chceme si udržať zdravie a pritom aj mladistvého ducha, mali by sme poznať svojich "priateľov a nepriateľov". Priateľmi sú veselosť, spokojnosť, pocit istoty, úspech v práci, záujem o všetky javy v našom živote, radosť, pocity šťastia. Nepriateľmi -  nepokoj, žiarlivosť, neistoty, pocity úzkosti, letargia, nervozita, vzdor, starosti, smútok. Ak chceme zdolať týchto "nepriateľov", mali by sme si vždy pripomínať dve veľmi účinné heslá: "Nesmiem sa tomu poddať" a "Nerob si s tým nijaké starosti". Možno ste sa už v živote aj sami neraz presvedčili, že nejestvuje taká situácia, z ktorej b nebolo východisko. Preto nepotrebné je upadať hneď do beznádeje, vzdávať sa predčasne boja, alebo dokonca stratiť hlavu. Ak dostanete zlú správu, alebo sa na vás nahrnú nepríjemnosti a starosti - potom by vám malo naše heslo "Nesmiem sa poddať" pripomenúť, že situácia sa dá zvládnuť. Pravda, pri vecnej a rozumnej rozvahe. Nechceme tým tvrdiť, že v tomto okamihu ako vyslovíte toto heslo, zmiznú vaše ťažkosti samy od seba. rozhodne vám môže však pomôcť obrniť sa proti duševným vzruchom, ktoré sú nepriateľmi vašej mladistvosti. Aby však nedošlo k nedorozumeniu -  v živote nemožno obyčajným ľahostajným myknutím pleca zhodiť zo seba všetky tragické udalosti a nešťastia, s ktorými sa denne stretávate, ktoré vás vzrušujú a uvádzajú do stresových situácií. Aj naše druhé heslo  "Nerob si s tým nijaké starosti" vám naznačuje, že si treba hľadať východisko z ťažkostí. Veď aj staré známe porekadlo hovorí, že kaša sa neje taká horúca, ináč by sme si popálili ústa. Tak je to aj s našimi dennými problémami, ktoré nás síce rozčuľuje, ale ináč nie sú svetoborné a často neskôr prídeme na to, že sme sa trápili zbytočne, lebo sme si celú vec zveličili.

Dýchanie napomáha dobrej koncícii

Na Ďalekom východe už stáročia poznajú dosah správneho dýchania na dobré zdravie človeka. Pretože správne dýchanie má podstatný vplyv na udržanie sviežosti a mladosti, malo  by nás zaujímať, ako dýchame. Nestačí len chodiť na čerstvý vzduch, alebo starať sa o to, aby sme ho vpúšťali do našich príbytkov. Nie je totiž jedno, ako vzduch vdychujeme a vydychujeme. Človek môže celé týždne vydržať bez potravy a veľa dní bez vody, no bez vzduchu vydrží len niekoľko sekúnd. Vzduch je v pravom slova zmysle životne dôležitý pre náš organizmus. Správnym dýchaním si môže každý udržať mladistvosť a dobrú kondíciu. Treba však vedieť dýchať tak, aby sa vzduch dostal do celých pľúc. Treba dýchať pokojne, hlboko a tak hlboko, ako je to len možné. V stave uvoľnenia má človek priemerne za minútu vdýchnuť a vydýchnuť 16 ráz. Tento rytmus sa pri telesnom pohybe,, prirodzene zrýchľuje. A zrýchľuje sa aj vtedy, ak zažijeme nejaký duševný otras. Správne dýchanie uľahčuje prácu srdcu - motoru nášho tela, ktorý nepretržite pracuje.

Trojfázový cvik na správne dýchanie

 1. Ľahneme si na chrbát, ruky pripažíme k telu dlaňami obrátenými k zemi. Vdychujeme pomaly so stiahnutým bruchom a vypnutým hrudníkom. Počítame do desať.
 2. Zadržíme dych a počítame do troch.
 3. Pomaly vydychujem. Počítame do desať
Prvý týždeň tieto dýchacie cviky opakujeme 5 x za sebou. Po každom vydýchnutí si niekoľko sekúnd odpočinieme. Druhý týždeň opakujeme dýchacie cviky 10 x za sebou, tretí týždeň 15 až 20 x za sebou. Až po štvrtom týždni dokážeme bez námahy zopakovať cviky 25 až 30 x - naučili sme sa dýchať, čo znateľne zvýši našu vitalitu. Normálne dýchacia činnosť čistí pľúca. No hoci ich denne čistíme, predsa len z času na čas treba urobiť "veľké upratovanie". Urobíme to takto:
 • Postavíme sa pred otvorené okno a obidvoma ramenami urobíme kruh s vystretými prstami. Pri pohybe smerom hore vdychujeme a smerom dole vydychujeme. Opakujeme to 12 x.
 • Postavíme sa na špičky nôh, ktoré sú od seba vzdialené 50 cm. Položíme pravú dlaň na pravý stavec hlavy a skloníme hornú časť tela aj s hlavou doľava, pričom hlboko vdýchneme. Vydržíme v tejto pozícii niekoľko sekúnd so zadržaným vzduchom. Potom sa vzpriamime a vydýchneme. cvičenie opakujeme 6 x napravo a 6 x naľavo.
Možno vás niekedy bolí hlava. Bolesť si utišujete medikamentami. Niekedy však bolesti hlavy bývajú zapríčinené nedostatočným prekrvením mozgu. Ak si ľahnete v zatemnenej miestnosti na chrbát a rytmicky dýchate a pritom sa sústredíte na myšlienku, že krv dodáva kyslík bolestivým miestam vo vašej hlave a že pravidelným dýchaním tomu napomáhate - za pätnásť minút vám bolesti prejdú bez toho, že by ste užili prášky.

Niekoľko pravidiel správnej výživy

 1. Jedzte striedmo, ale pravidelne.
 2. Viackrát denne menšie ovocie vám skôr pomôžu udržať si váhu ako výdatné jedenie 1x alebo 2 x denne.
 3. Nepresáľajte jedlá.
 4. Obmedzujte tuky - nielen priame (maslo na chlebe, masť pod mäso), ale myslite aj na skryté tuky v salámach, v čokoláde, v syroch a pod. Ak zjete denne viacej ako 80 g tukov, začne sa vám usadzovať na tele. Uhľohydráty sú pre vašu líniu najnebezpečnejšie. Sú v pečive, v cestovinách, ryži, zemiakoch, ale najviacej v sladkostiach. Pracujúci človek potrebuje približne 360 g uhľohydrátov denne. Prebytočné množstvá organizmus nespotrebuje, človek z nich tučnie.
 5. Jedzte hrubozrnný chlieb namiesto bileho.
 6. Pre svoju nízku kalorickú hodnotu je pri redukčnej diéte najvhodnejšou prílohou zelenina.
 7. Zaraďte do svojho jedálneho lístka častejšie ovocné alebo zeleninové dni. Nielenže pomôžu udržať štíhlu líniu, ale zlepšia aj celkový zdravotný stav výmenou látkovou. Dávka ovocia 1/2 - 1 kg.

Štíhla línia podmienkou mladistvosti

Vo väčšine prípadov ani nezbadáme, ako priberieme na váhe. Príčinou je príjem nadbytočných kalórií, ktoré sa nám osadzujú v podobe tukových vankúšikov v páse, na bruchu, na bokoch a ramenách. Nedá sa teda nič robiť musím viesť neustály boj s kalóriami. Veľmi dobrým pomocníkom pri udržiavaní štíhlej línie je váženie. Pri pravidelnom vážení váha váha hneď veľmi spoľahlivo signalizuje, či sme pribrali. Ak ide o nejaké to kilo navyše, nebude pre nás takým problémom ho zhodiť. Ťažšie je zhadzovať potom desiatky kíl. Ak to s udržiavaním svojej postavy myslíte vážne, všimnite si v tabuľkách uvedené údaje o kalorickej hodnote potravín. Pri sedavom zamestnaní musíme vyjsť denne s 1200 - 1500 - 1800 kalóriami. Ak máte schudnúť, musíte hodnotu kalórií v potrave znížiť na 900 až 1000.

Dobré podmienky pre osviežujúci spánok

 1. Dobrá posteľ.
 2. Vyvetraná miestnosť, v ktorej spíme. Vzduch v nej nemá byť ani príliš studený ani priveľmi teplý.
 3. Spávame v lete i v zime pri pootvorenom okne. Dbáme však, aby príliš studený vzduch neprúdil priamo na nás.
 4. Posteľná prikrývka má byť ľahká, ale pritom teplá. V opačnom prípade sa v spánku neuvoľní naše svalstvo.
 5. Pred spaním nejesť, nemyslieť na starosti budúceho dňa.

Dobrý spánok - predpoklad na udržanie mladosti

Nepokojné, bezsenné noci škodia vášmu nervovému systému viacej ako vzrušenie zapríčinené zlými správami. Zdravý spánok udržiava človeka telesne i duševne mladým.

Malá štatistika o spánku

Deti do 1. roku potrebujú spať - 18 hodín, do konca 2. roku - 15 hodín, do 7. roku - 12 hodín, do 12. roku - 10 hodín, do 16. roku - 9 hodín, nad 20 rokov - 8 hodín. Dospelý majú denne spať najmenej - 7 hodín, starý ľudia spia často len 5 až 6 hodín. No v priebehu dňa si niekoľkokrát zdriemnu, takže nakoniec to aj u nich vyjde na 7 hodín.

Tak ostanete mladé

Ľudský organizmus sa v skutočnosti podobá veľkému orchestru. Ak len jeden jediný člen orchestra vylúdi falošný tón, celok sa naruš. Nastáva disonancia. Dá sa povedať, že orgány ľudského tela sú členmi orchestra a mozog dirigentom. Ak teda chceme zostať dlho mladé, prvou podmienkou je udržať si telo v dobrom zdravotnom stave. Nie menej dôležitou a nepostrádateľnou podmienkou je však aj duševné zdravie. Vplyv vnemov na telesnú zdatnosť azda každý dobre pozná. Ak dostane človek zlú správu, reaguje na ňu v prvom rade žalúdok, ktorý sa stiahnem nechce prijať potravu a srdce začne rýchlejšie biť. To sú zjavné náznaky, že organizme došlo k zmenám, ktoré bez toho, že by sme to hneď cítili, škodia a majú nepriaznivý vplyv na štruktúru buniek. Napríklad po vzrušujúcej správe nasleduje zvýšené vylučovanie kyselín, ktoré nepriaznivo pôsobí na údržbu buniek.

Týždeň pôstu

Výborným prostriedkom na udržanie línie je "týždeň pôstu" a to niekoľkokrát do roka. Pomôže vám zredukovať na správnu mieru prebytočný tuk. V takýto týždeň si zostavíme jedálny lístok takto:
Na raňaky: Čaj alebo káva bez cukru (prisladené umelým sladidlom), 1 vajce na mäkko, 2 polkrajčeky čierneho chleba alebo Knäcke, 50 g rozšľahaného tvarohu so zelenou petržlenovou alebo pažítkovou vňaťou. Namiesto tvarohu môžeme podať 50 g chudej šunky alebo syra.
Na desiatu: Pohár kyslého mlieka alebo 100 g ovocia alebo zeleniny.
Na obed: 150 g Grilovaného chudého mäsa (bez tuku), alebo ryba, hydina, k tomu 1 - 2 uvarené zemiaky alebo 100 g varenej ryže (bez tuku). Ako príloha šalát s citrónovým nálevom (prisladený umelým sladidlom) alebo s jogurtom.
Na olovrant: Čierna káva (prisladená umelým sladidlom) alebo 100 g ovocia.
Na večeru: 1 krajíček hrubozrnného chleba, 1 vajce na tvrdo alebo na mäkko, 1 jogurt alebo pohár kyslého mlieka, 50 g tvarohu s petržlenom, pažítkou alebo paprikou a rajčinou.

Niekoľko rád o dýchaní

 1. Ak ste nervózna alebo stojíte pred riešením ťažkej situácie, vdýchnite hlboko niekoľkokrát za sebou.
 2. Deď ste veľmi ustatá, osvieži vás 12 až 20 hlbokých vdychov a výdychov na čerstvom vzduchu.
 3. Pri stúpaní do schodov, nadýchnite sa pri dvíhaní nohy a pri položení nohy vydýchnite. Premôžete únavu a nemusíte lapať po dychu.
 4. Pred spaním urobte niekoľko riadnych vdychov a výdychov pri otvorenom okne. Vytvoríte si tým predpoklady na pokojný spánok, ktorý je veľmi dôležitý pre vašu duševnú sviežosť.