4. marca 2011

Ubrus s květinovým motivem

Velikost: 110 x 100 cm. Ubrus z bílé panamy je vyšit modrou, oranžovou a světle zelenou perlovkou. Okraj je založen 2 cm do rubu a přišit k lince křížkové výšivky.

Ubrus s oranžovou výšivkou

Velikost: 110 x 100 cm. Ubrus ze šedé látky panamové struktury je vyšit hnědou a dvěma odstíny oranžové perlovky. Okraj je založen 2 cm do rubu a přišit k rovné lince křížkové výšivky.

Růžový ubrus

Ubrus z růžového polyesteru je vyšit o odstín světlejší bavlnkou. Okraj je zakončen kroužkováním. Na tento ubrus můžeme položit prakticky jakýkoliv porcelán jemného pastelového odstínu.

Obraz vázy s vkěty

Velikost: 30 x 60 cm. Obraz je vyšitý na hrubé kanavě tolika nitkami mulinky, aby dokonale kryly podklad. Nejprve si zvětšíme kresbu a schéma přeneseme na podkladový materiál. Teprve potom začneme vyšívat. Vyšíváne na rámu nebo větším bubínku. Výšivku začínáme vázou, na které jsou dva odstíny světle hnědé a dva odstíny tmavší hnědé. Mezi nimi je několik plošek béžové s růžovým odstínem. Kytice: poupátko je ze dvou odstínů starorůžové, béžové a modré. Kytice začíná blankytně modrou, pokračuje bílou, dvěma odstíny šedomodré, dvěma středně modré, dvěma tmavomodré. Květiny jsou ze dvou odstínů žluté, dvou oranžové a dvou tabákových. Poslední kvítek je ze dvou odstínů středně fialové. Pozadí je ocelově šedé, šedozelené světlé a tmavší, bledě modré, dvou odstínů středně modré, tří odstínů tmavomodré. a spodní část obrázku předchází do tmavozelené a černé. V tomto případě bude mnoho záležet na správném ladění barev a citlivém přístupu k jejich řazení. Jinak byste snadno mohli upadnout do kýče. Obraz je zakončen bílou paspartou.      

3. marca 2011

Tak prostíraly naše babičky

Milieu bylo oblíbeným prostíráním našich babiček. Byl to způsob nejen dekorativního, ale i praktického prostírání, podobný našemu úspornému prostření. Ubrus byl v bílé nebo jemné pastelové barvě a jeho střed zdobilo bohaté vyšité milieu. Vzor na milieu, je více než 100 let starý. Jednou je výšivka provedena dírkovou technikou, podruhé je u okraje použit na výplň kroužkovací steh.

Bílé úsporné prosítání

Prostírání je z jemného bílého batistu. Obháčkováno je bílým kordonetem č. 60. Okraje jsou založeny 3 mm do rubu a hustě obháčkujeme po niti krátkými sloupky. Na obháčkování si vytáhneme nitku, aby se háček lépe provlékal. Krajku háčkujeme podle kresby.

Žlutá čtvercová pokrývka

Velikost: 67 x 67 cm. Pokrývka z výrazně žlutého hrubého plátna má dekorační charakter. Je vyšita bílou, tmavohnědou a světle hnědou bavlnkou. Vyšíváme podle kresby plným plochým stehem. Okraje založíme 3 mm do rubu a vyšíváme bílou perlovku do výšky 3 mm kroužkovacím stehem. Kresbu výšivky spojíme v červené lince.

Pokrývka vyšitá smyčkovým stehem

Velikost: 100 x 60 cm. Pokrývka z bílého lněného plátna je vyšita jednoduchými smyčkovým a stonkovým stehem sytou žlutou perlovkou. Okraj je založen 2 x 3 mm do rubu a zastehován.  Na takto připravený okraj háčkujeme: 1 kr. sloupek., 2 řet. oka. V dalším řádku háčkujeme: pod 2 řet. oka háčkujeme skupinu 2 dl. sloupky., 2 řet. oka a znovu 2 dl. sloupky.

Vetkávaná ažúrka

Pokrývka je vyšita na materiálu s vetkávanou ažurou. Můžeme však vzory vyšít i na materiál bez tohoto vetkaného vzoru. Použijeme béžovou perličku a na výšivku zlatohnědou perlovku. Použité stehy: křížek, mešterka a hvězdičky.

2. marca 2011

Ubrus s hnědou výšivkou

Velikost: 100 x 100 cm. Ubrus z bílé panamy je vyšit jednoduchou, křížkovou výšivkou přes dvě nitky. V našem případě je barevnost zlatohnědá, alt tuto barevnost si můžete přizpůsobit svému vkusu a svým potřebám. Okraj je založen 3 cm do rubu a přišit zadním stehem.

Bílé úsporné prostírání

Prostíraní z bílého lněného plátna se skládá z oválné pokrývky a šesti kulatých deček. Výšivka je provedena bílou perlovku. Použité stehy: kroužkovací steh, stonkový steh, dírky, plný plochý steh a slzičky.

Ubrus s hnědočervenou výšivkou

Velikost: 120 x 120 cm. Ubrus z jemného smetanového polyesteru je vyšit hnědočervenou perlovkou. Zvláštností ubrusu je, že středem ubrusu vyšíváme hvězdičkový motiv, při okraji kosočtvercový motiv. Ubrus je zakončen střapci, které jsou před vytažením nití upevněny jednou řadou mešterkové výšivky.  

1. marca 2011

Obdélníkový ubrus

Velikost: 120 x 160 cm. Ubrus z bílé panamy je vyšit černou a starorůžovou perlovkou. Vyšíváme přes dvě nitky křížkovým stehem a beraními růžky. Zvláštností ubrusu je, že středem po délce prochází bohatá křížková výšivka a okraj je zdoben úzkou černou linkou. Dvoucentimetrový okraj je založen do rubu a přišit k výšivce.
  

Úsporné prostírání ozdobné

Ubrousky i přikrývka jsou vyšité nesmírně jednoduchou výšivkou stonkovým a plným stehem. Každý ubrousek je v jiné barevnosti: v červené, fialové, žluté a modré. Na kvítky jsou použité vždy dva odstíny téže barvy a na stonky, které jsou zelené, taktéž dva odstíny. Okraj je založen 1 cm do rubové strany a přišitý neviditelným stehem. 
   

Prostírání ze zlatohnědého plátna

Dečka i ubrousky jsou zakončené pruhem kroužkovacího stehu. Na přikrývce jsou dva červenobílé čtyřlístky, na ubrouscích je jeden čtyřlístek, který má stopku a střed červený.

Barevná symfonie podzimu

Z plodů ozdobné tykve jsme si udělali zajímavou dekoraci do bytu na podzimní období. Z kulaté tykve jsme odřízli asi jednu třetinu shora. Zbylé dvě třetiny vydlabeme. Takto vzniklou "mísu" vyložíme plastickou fólií a naplníme dobře navlhčeným mechem. Květy musí mít dostatek vláh, ale tykev musí zůstat suchá. Do takto připravené vázy naaranžujeme květy. Mohou to být malé chryzantémy, doplněné eukaliptem a kapradinou, mohou to ovšem být i astry doplněné stálozelenými výhonky zimostrázu nebo malé jiřinky. Vždyť podzimní příroda přímo hýří barvami a tvary. 
   

28. februára 2011

Zahradní lehátka

Tato lehátka pro svou jednoduchou kostrukci zlákají jistě nejednoho domácího kutila. Dlouhá jsou 210 cm a široká 70 cm. Doplňují je dvě odkládací plochy, které nahrazuji stoly. Můžeme je s lehátkem libovolně kombinovať. Na rošty položíme matrace z pěnové hmoty potažené pestrým kretonem. Lehátka jsou zhotovena z ohoblovaných latí o průřezu 35 x 55 mm. Jednotlivé díly jsou spojené zapuštěnými hřebíky. Stloukáme je šikmo, aby spoje lépe držely. Dřevo samozřejmě před montáží důkladně naimpregnujeme. Fermež nebo lodní lak chrání dřevo před povětrnostní vlivy. Náter každý rok opakujeme.   

27. februára 2011

Beraní růžky

Jsou šité zadním a předním stehem.

Žabí očka

Jsou šité zadním stehem.

Krokvička a krokvička na osmičky

Krokvička:
Šijeme ji vodorovně zleva doprava. Stejně dlouhé stehy šijeme střídavě vodorovně jeden zdola nahoru, druhý shora dolů. Konce každého stehu se kříži se sousedním. Při šití krokvičky musíme počítat nitě.
Krokvička na osmičky:
Vyšíváme ji zleva doprava. Jehlu vypíchneme z rubové strany na líc a kolmo ji zapíchneme znovu na rubovou stranu cca přes 8 nití. Ve stejném řádku vypíchneme jehlu o jednu nitku výš na líc, přejdeme šikmo nahoru o jednu nitku doprava od prvého stehu, vpíchneme ji do rubu a vypíchneme o jednu nitku doleva a o jednu níže. To je první steh. Jehlu vpíchneme do rubu o jednu nitku doprava od dolního konce prvního stehu a vypíchneme ji o jednu nitku doleva a jednu nitku výše. To je druhý steh. Odtud přejdeme nahoru o jednu nitku doprava od horního konce předcházejícího stehu a vypíchneme ji o jednu nitku doleva a o jednu nitku níže. Na rubové straně jsou dvě řady šikmých stehů přes jednu nitku. Roh tvarujeme tak, že na jedné straně jednu nitku ubíráme a na druhé jednu přidáváme.

Formování

Vyšívá se často na předznačení geometrických vzorů. Šije se obyčejně ve třech řadách vedle sebe šikmo tak, že šijeme steh první, druhé a třetí řady za sebou. 

Meštěrka

Šije se na dvou souběžně vytažených nitích v rovné lince. Vyšívá se z rubové strany, zdola nahoru a jeden steh obtáčí 3 - 4 nitě, Stehy na rubové straně vytvářejí písmeno Z.
  

Hrachovinka

Je to jedna z nejrozšířenějších technik na Slovensku. Používá se i jako hlavní zdobný motiv výšivek nebo jako doplněk k jiným technikám. Její předností je že ji můžeme vyšívat na všech dostupných tkaninách. Než začneme šít hrachovinku, označíme si přesně nitě, které budeme muset vytáhnout. Potom si hustě obnitkou nebo kroužkovacím stehem obšijeme místo, kde budeme muset nitě přestřihnout. Je to buď v rozích, nebo u rovné výšivky na úzkých stranách. Potom začneme obšívat dlouhé strany hrachovinky meštěrkou, krokvičkou nebo ažúrkou, které nám rozdělí nitě do skupinek buď po dvou nebo po třech i více nitích Dáváme přitom pozor, abychom látku nestáhly. Když máme prostor pro hrachovinku takto "zarámovaný". přestřihneme nitě na krátkých stranách a vytáhneme je. Úzký pás hrachovinky vyšíváme bez bubínku tak, že jedna skupinka nití je vždy na jehle a druhá pod jehlou. V druhé řadě je na jehle ta skupinka nití, která byla předtím pod ní. Jednotlivé tvary hrachovinky oddělujeme barvou. Hrachovinka má nespočetné množství variací. Při práci nikdy nevytahujeme nitě po celé délce řady, ale vždy jen asi 10 cm, tedy v místě, kde právě budeme vyšívat. Nebezpečím této výšivky je stahování. Proto často práci kontrolujeme. Široké pásy hrachovinky vyšíváme na rámu nebo na bubínku. Ale můžeme to řešit i tak, že uprostřed pásu vyšijeme úzký pás meštěrky, který nám dobře zafixuje širší pás hrachovinky, takže nemusíme použít rám.                

Hladkování (výšivka počítaná po nit)

Můžeme vyšívat ve směru osnovy, útku i šikmo. Je to vlastně plná výšivka, vypracovaná bez rámu. Stehy šijeme hustě přes jednu nebo přes dvě nitě. Vyšívací přízi volíme podle hustoty podkladové tkaniny. Hladkování se vyšívá zleva doprava.