5. februára 2011

Střed obdélníkové přikrývky

Okraj obdélníkových přikrývek

Náročné křížkové vzory

Jejich použití je všestranné. Můžete je použít na vyšití jak čtvercových, tak obdélníkových přikrývek.

Obdélníková dečka

Táto dečka je vyšitá na bílé hrubší panamě červeno černou bavlnkou. Velikost: 54 x 112 cm. Křížek je šitý přes dva svazečky nití. Obruba je zapracovaná do řady zadního stehu. Zadní steh se opakuje ještě jednou mezi dvěma okrajovými pásy výšivky.
  

2. februára 2011

Vzory hladkování

Tyto vzory jsou určené vyšívačkám, které začínají s hladkováním. Jsou jednoduché a efektní.

Hladkovaná přikrývka

Na šedém plátně. Okraj je 3 mm založený a hustě obšitý obnitkovým stehem. Vyšívaný pás, který po jedné straně zdobí přikrývku, je červeno černé barvy. Červená hladkovaná hvězdice je rozdělená dvěma řadami žlutého zadního stehu. Černé pásy jsou vyšité hustým křížkem. Dvě řady červené křivinky jsou ozdobené černými oušky. 

Čtvercová dečka

Má velikost 63 x 63 cm. Podkladový materiál je hrubší žlutý tesil pravidelné struktury. Jeden centimetr od okraje je vyšitá nitkou vytaženou z podkladové tkaniny jednostranná ažúrka, která z rubové strany přišívá obrubu. Obruba je zdobená dvěma řadami tmavohnědé krokvičky. Křížková výšivka je tu doplněná tvarovacím stehem. Barva vyšívacího materiálu je tmavohnědá a hnědorůžová. Tyto barvy se v jednotlivých motivech střídají. Pásy, které dělí  výšivku, jsou také jeden hnědý a jeden hnědorůžový. Křížek je šitý přes dvě nitky.   

Červeno černá výšivka

Zdobí čtvercovou dečku, která má velikost 36 x 36 cm. Podkladový materiál je bílá perlička. Okraj je zakončený ozdobnou ažúrkou, do které je zapracovaná obruba. Křížek je šitý přes dvě nitky. Vzor v červeno černém provedení je atraktivní a hodí se do každého bytového interiéru. Jestliže ho použijete na větší dečku, můžete s ním vyšít střed a okraj zakončíme pásem srdíček (kresba vnitřního pásu). Výšivka je náročná na počítání nití.

Vzorky pro zkušenější

Tyto vzorky jsou určené zkušenějším pracovnicím. Můžete je pomocí zrcadélka vyšít i na kraje čtvercové dečky. Na těchto vzorech byla již použitá kombinace křížkového vyšívání a hladkování.

Přikrývka s červeno černou výšivkou

Je svým jednoduchým vzorem určená začátečníkům.

30. januára 2011

Dečka s motivem pánské košile

Na překrásné dečce, která je vyšitá motivem pánské košile z Polomky, najdete i původní krojovou barevnost. Dečka je vyšitá na béžové perličce a je velká 78 x 78 cm. Křížky jsou šité přes dvě nitě. Zakončená je dvěma řadami meštěrky. Z rubové strany je k ní přišit okraj, který je ozdoben hladkovanými trojúhelníčky píchanými od dvou do sedmi nití. Barvy se střídají každé tři trojúhelníčky takto: oranžová, fialová, červená, modrá, světlejší oranžová, zelená. Střední pás je lemovaný srdíčky, na kterých se barva střídá po třech srdíčkách takto: zelená, tmavší oranžová, fialová, oranžová světlejší, červená, modrá. Tady je střed a barvy se zrcadlovitě opakují. Kosočtverce středního pásu a obšití jednotlivých tvarů jsou vyšité tmavobordovou bavlnkou. Tvary stylizovaných květů jsou však vyšité ze všech výše jmenovaných barev, každý prakticky v jiné barevné kombinací. Květ je vyšitý takto: střed modrý, obšitý bordovou, další linka je tmavší oranžová a znovu tmavobordová. Lístečky, které leží proti sobě, jsou vždy v téže barvě: 2 modré, 2 zelené. Rohy, které doplňují květ, jsou vždy v jedné barvě: např. červené a vše je obšité bordovou. Takto pokračujeme a měníme barevnost každého květu. Protilehlé nedošité kosočtverce jsou vždy ve vnější a vnitřní straně naproti sobě v jedné a téže barevnosti.       
    

Dečka

Dečka je vyšitá na hrubší krémové panamě křížkem přes dva svazečky nití červenou a černou bavlnkou.

Dečka na konferenční stolek

Dečka na konferenční stolek je vyšitá na žluté perličce zlatohnědou a bílou bavlnku. Je velká 42 x 72 cm. Středem je vyšit pás hrachovinky olemovaný řadou meštěrky a hustého křížku, následuje dvojitá křivinka a hladkovaný motiv. Okraje jsou založené do ažúrky, která je šitá nití z podkladové látky. Pás hrachovinky je široký 1,5cm.