12. februára 2011

Ubrus na chatu

Tento ubrus je vyšitý na hrubé bílé panamě červeným a černým crilanem. Výšivka, která zdobí okraj ubrusu v širokém pruhu, je skutečně dekorativní, ale i nenáročná na práci. Okraj, který je založen do rubové stran, je přišitý k druhému pruhu křížkové řady.

Souprava dečky a polštáře

Výšivka je provedená na bílém vyšívacím plátně a lze ji určit jako výšivku maďarskou. Barevnost si volíme sami. V našem případe jde o zelenou na středovou linku a větvičky a lístečky vyšité jsou světle žlutou, žlutou, oranžovou, jahodovou, růžovou, modrou, světle fialovou a světle modrou bavlnkou. Dva pruhy výšivky na polštáři jsou oddělené pruhy ažurky. Okraj dečky je zakončen jemnou koupenou krajkou.  

Dečka s bulharskou výšivkou

Táto výšivka je opravdu velice jemná a krásná. Dvoucentimetrový okraj je založen do pruhu prvého černého křížku. I druhá řada je vyšitá černým křížkem. Potom následují trojúhelníčky z modrého křížku a znovu následují dvě řady křížků černých. Husí stopy jsou vyšité bledě modrým křížkem a okraj je uzavřen opět dvěma řadami černých křížků. Potom vyšíváme včelky a berušky.   

11. februára 2011

Přikrývka s květinovým motivem

Táto přikrývka je svým motivem a jednoduchostí určena na chatové a zahradní použití. Velikost řídíme podle potřeby.  Výšivku si předkreslíme podle vzoru, který vyšíváme smyčkovým a stonkovým stehem. Květy jsou fialové se žlutými středy, lístky zelené. Okraj je založený dvakrát 0,5 cm do rubové strany, dvakrát nahusto přistehovaný nití z podkladové látky a obšitý kroužkovacím stehem.

Šedá kulatá dečka

Krásna šedá dečka s bílou aplikací. Aplikací střídáme podle kresby z jemného batistu a ručně přišíváme na látku. 
Nastřihnutý kvítek přistehovaný velkými stehy na látku tvarujeme a přišíváme jemným stehem k látce. Na kresbě je znázorněno, jak si připravíme a stříháme látku na zoubky, na vlnovku a na květinky.   

Dečka ozdobená nemáročnou plnou výšivkou

Je z povlakové véby. Je to výšivka bavlnkou kombinace červené a černé.  

10. februára 2011

Přikrývka s oranžovou výšivkou

Velikost: 90 x 120 cm. Přikrývka je vyšitá na světle šedém plátně oranžovou perlovkou. Můžeme ji vyšít i na povlakové vébě. 
Použité techniky: plný steh, stonkový steh a dírky. Další okraje jsou založené 3 cm do rubové strany a přišité zadním stehem. Kratší strany jsou zakončené pruhem křivinky a vytřepené. V případě, že vyšíváte na povlakové vébě, založíte i kratší strany tak jako dlouhé. Výšivka je předkreslená.

Ubrus ozdobený zlatohnědou výšivkou

Velikost ubrusu si určíme podle stolu, na který ho budeme prostírat. Prostředek a okraj ozdobíme zlatohnědými kolečky, které jsou vyšité plným a stonkovým stehem. dvoucentimetrový okraj je založen do rubové strany a přišit k pruhu jednostranné ažurky.

Vodní zahrádka

K vytvoření vodní zahrádky nepotřebujeme jezírko ani rybníček. Stačí nám starý soudek nebo škopek, který si esteticky upravíme. Z vnější strany ho natřeme barvou, z vnitřní napustíme několika vrstvami lodního laku. Na dno dáme vrstvu jílovité zeminy a trochu rašeliny, listovky a organického hnojiva. Soudek doplníme dešťovou vodou. Rostliny vysazujeme v květnu. Naše jezírko bude zdobit leknín, rákos, případně jiné vodní rostliny, a bude plnit na zahradě i úlohu ptačího napajedla.
  

9. februára 2011

Ubrus na chatu

Tuto výšivku si vyšijeme v takové velikosti, jakou potřebujeme. Barevnost: červená, modrá a béžová. Ubrus si rozdělíme na čtverce křížovou výšivkou šitou do každého druhého okénka. Výšivka je nesmírně jednoduchá.

Malé obháčkované dečky

Velikost: 30 x 30 cm. Základní materiál: lněné plátno v přírodní barvě, háčkovací příze kordonet béžové barvy a barevná perlovka na obháčkování okrajů. Okraje dečky založíme dvakrát 3 mm do rubové strany a přistehujeme. Takto připravenou tkaninu obháčkujeme řadou kr. sloupků a 1 řet. okem. Od druhé řady háčkujeme krajku podle kresby. Posledních 8 řad háčkujeme barevnou perlovkou.

Oválné prostírání

Základní materiál: barevný popelín, který obháčkujeme bílou kordonetkou č. 80 háček č. 10 - 12. Na kladívkový papír si nakreslíme oválnou přikrývku. Podle této makety vystřihneme všechny dečky úsporného prostírání. Okraje založíme 2 x 3 mm do rubové strany a jemně přišijeme k látce šicím hedvábím. Na takto připravené plátno háčkujeme prvou řadu podle kresby. Další řady háčkujeme taktéž podle kresby.   

8. februára 2011

Obdélníková dečka květy

Tato dečka je svým motivkem určena také na prostírání na chatě. Vyšitá je na bílém plátně dvěma odstíny hnědé perlovky. 
Použité techniky: kroužkovací, stonkový a plný steh. Kresbu si zvětšíte o jednu třetinu. 

Přikrývka s modrou křížovou výšivkou

Velikost: 90 x 58 cm. Přikrývka je vyšitá modrou perlovkou na bílé panamě. Vyšíváme podle kresby. Okraje založíme centimetr do rubové strany a začistíme jemnou ažurkou.Zelená dečka zdobená háčkovanou krajkou

Velikost: základní tkanina 30 x 29 cm, hotová dečka 41  31,5 cm. Zelená tkanina je obháčkovaná kordonetem béžové barvy č. 60 háčkem č. 8.
Postup práce: Základní materiál založíme dvakrát 0,4 cm a zastehujeme. Na takto připravený materiál háčkujeme prvý řádek podle kresby. Užší kraje jsou zdobené 15 řádky háčkované krajky. Nakonec obháčkujeme všechny strany posledními dvěma řádky z kresby.
  

Vzor výšivek

Obrázek

Výšivky

6. februára 2011

Dečka v červeno černé

Je vyšitá na béžové perličce červeno černým křížkem. Orámovaná je řadou hustého křížku.

Dečka s červeno modrou vyšívkou

Dečka je vyšitá na bílé perličce červeno modrou výšivkou. Vzor je velmi jednoduchý a působivý. Na protější straně jsou obměny vzorů převzaté z rukávů ženského oplecka z Fačkova.

Ubrus s pásem s červeno černé výšivky

Ubrus s pásem červeno černé výšivky je z esterlinu. Velikost ubrusu se řídí plochou stolu a na každý okraj přidáme 30 cm. Na ubrus proto volíme materiál 140 cm široký. Pěticentimetrová obruba je z rubové strany přišitá k pásu červeného křížku.

Barevný střed obdélníkové přikrývky